8.7 C
Pec
E hënë, 26 Shkurt, 2024

Aktualitetet

SPORT

Pepe sot mbushi 41 vite jetë, në futboll vazhdon të jetë si “raketë”

Pepe ka mbushur 41 vite jetë. Mbrojtësi vazhdon në një nivel të lartë pavarësisht viteve që kalojnë mbi supet e tij. Kundër Arsenalit ai u...

Përfundoi Kampionati Ballkanik në Karate, Kosova përsëri e sukseshme

Ka përfunduar Kampionati Ballkanik në Karate ku Kosova përsëri doli e suksesshme. Në këtë kampionat Ballkanik pẽr Senior tẽ mbajtur nga data 23-25 Shkurt 2024...

Hendbolli kosovar në zi: Vdes ish-hendbollisti i Vëllaznimit, Argjend Dreshaj

Familja kosovare e hendbollit të hënën mori një lajm të rëndë. Në moshë të re ka ndërruar jetë ish-hendbollisti i dalluar i Vëllaznimit të Gjakovës,...

Liverpooli e mposht Chelsean, fiton Carabao Cup

Skuadra e Liverpolit e fitoi Carabao Cup, e cila njihet edhe si EFL Cup. Ky ekip mposhti Chelsean me rezultat 1-0, pas vazhdimeve, sepse gjatë...

Interi fiton bindshëm ndaj Lecces, Asllani me asist

Interi po vazhdon me paraqitje fantastike në kampionat. Zikaltrit triumfuan në udhëtim 0:4 ndaj Lecces në kuadër të javës së 26-të në Serie A. Lautaro Martinez...

Tri skuadra për titull, dy pikë diferenca – renditja dhe rezultatet pas javës së 22-të

Java e 22-të, nuk solli ndryshime në kreun e renditjes, edhe pse mundësit ishin, por Ballkani dhe Llapi, nuk arritën të merrnin fitore, ndërsa...

KURIOZITETE

Rajoni

Begaj: Mirësevjen Suedi si shteti i 32-të anëtar i NATO-s, aleanca jonë tani edhe më e fortë

Presidenti i Shqipërisë, Bajram Begaj ka reaguar në lidhje me vendimin për Suedinë në NATO, duke i uruar mirëseardhje. Ai përmes një shkrimi në...

Tirana nën masa të larta sigurie për të pritur Zelenskyn

Nesër Shqipërinë do ta vizitoj presidenti i Ukrainës, Volodymyr Zelensky, i cili do të pritet në takim nga kryeministri shqiptar, Edi Rama. Njohësit e...

BDI thotë se ka grumbulluar 10 mijë nënshkrimet për kandidaturën e Osmanit: Ti themi jo Rusisë

Bashkimi Demokratik për Integrim ka njoftuar opinionin se kandidati i tyre Bujar për President të Maqedonisë së Veriut, Bujar Osmani ka grumbulluar mbi 10.000...

“Shtegu i Goricës”, Beratit i shtohet një atraksion i ri turistik

Beratit i është shtuar një atraksion i ri turistik, i cili quhet Shtegu i Goricës, njoftoi kryeministri shqiptar Edi Rama. “Një shëtitje eksploruese, për të...

Lihen në burg tre fëmijët që vranë dhe groposën babanë, ndryshohet përsëri dëshmia para Gjykatës së Durrësit

Gjykata e Durrësit ka dhënë masën e sigurisë arrest me burg për Hygerta Metën, 19 vjeç dhe dy vëllezërit e saj Hysen dhe Amarildo...
- Advertisement -

Muzike

BOTë

Gjysmëhëna e Kuqe palestineze: Disa të plagosur në një sulm izraelit në Gaza

Shoqata e Gjysmëhënës së Kuqe të Palestinës thotë se ekipet e saj të ambulancës kanë marrë disa persona të plagosur. Sipas kësaj shoqate, kjo ka...

Hungaria më në fund miraton anëtarësimin e Suedisë në NATO

Parlamenti i Hungarisë ka miratuar anëtarësimin e Suedisë në NATO gati dy vjet pasi vendi historikisht neutral aplikoi për t’u bashkuar me aleancën ushtarake...

Vdes Jacob Rothschild, anëtari i njërës prej familjeve më të fuqishme në botë

Financieri dhe anëtari i familjes bankare Rothschild, Lord Jacob Rothschild, ka vdekur në moshën 87-vjeçare, njoftoi familja e tij. Fisniku britanik e filloi karrierën e...

Hungaria pritet të rafitikojë pranimin e Suedisë në NATO

Hungaria pritet që të hënën, më 26 shkurt, të ratifikojë pranimin e Suedisë në NATO, duke larguar pengesën e fundit në mënyrë që shteti...

Schumer: Ukraina do të humbasë luftën kundër Rusisë nëse SHBA-ja nuk furnizon më shumë armatime

Udhëheqësi i shumicës në Senatin amerikan, Chuck Schumer, paralajmëroi për nevojën për të ofruar më shumë ndihmë për Ukrainën dhe u zotua të mos...

SHOWBIZ

Shkurte Fejza dhe Gresa Behluli kanë lansuar duetin e ri. “Amaneti i Nanës” titullohet kënga e cila ishte planifikuar të lansohej për nder të 16-vjetorit...
- Advertisement -

Kulture

Shoqatat ‘PEJA’ e Nju Jorkut dhe e Londrës, festuan bashkë 16 vjetorin e Pavarësisë

Shoqata 'Peja' në Nju Jork dhe Shoqata 'Peja' në Londër, janë bashkuar këtë herë në një  organizim madhështorë po në Londër, për të shënuar...

Pas 50 vitesh, rikthehet, Opera ‘Goca e Kaçanikut’ e Rauf Dhomit, flet prof. Syzana Jakupi

Profesoresha e njohur, e rregullt e Fakultetit të Arteve në Universitetin 'Haxhi Zeka' në Pejë, ka qenë e ftuar sot në 'RADIO 1'. Në emisionin...

Komuna e Pejës ka mbajtur sesionin informues – thirrje për propozimin e projekteve në fushën e kulturës, rinisë dhe sportit për vitin 2024

Komuna e Pejës, përkatësisht Drejtoria për Kulturë, Rini dhe Sport ka mbajtur sesionin informues - thirrje për propozimin e projekteve në fushën e kulturës,...

FUN

“Puna më e vështirë në botë”: Siberianët rregullojnë anije në minus 50 gradë

“Vymorozka” është termi që banorët e Jakutisë përdorin për të përshkruar punën e lodhshme, e cila kryhet përgjatë disa javëve në disa prej kushteve...

Dubai do të ndërtojë “Kullën e Orës” rezidenciale të më të lartë në botë

Dubai ka vendosur t’i shtojë vendit një tjetër figurë madhështore në horizontin e tij, duke ndërtuar një “kullë ore” të lartë 450 metra. Kulla Aeternitas...

Xhaferi i dhuron Adriatik Kelmendit kravatën që mbajti ditën e zgjedhjes kryeministër

Gazetari Adriatik Kelmendi ka marrë dhuratë kravatën e kryeministrit të parë shqiptar në Maqedoni, Talat Xhaferi. Këtë e ka bërë të ditur vetë Kelmendi përmes...

AUTO & TECH

Aliu e Durmishi publikojnë video për rrugën Kijevë-Zahaq: Nis shumë shpejt, qeverisjet e kaluara lanë vetëm borxhe

Zëvendësministri i Infrastrukturës, Hysen Durmishi, ka publikuar një video ku ka folur lidhur me punimet në rrugën Kijevë-Zahaq, për të cilën ka thënë se...

NASA po kërkon vullnetarë për të simuluar jetën në Mars, do të zgjasë një vit

Agjencia amerikane e hapësirës NASA po kërkon katër kandidatë të motivuar për një simulim një vjeçar të jetës në planetin e kuq. Duke filluar nga...

Mjeku: ME-ja me rreth 700 mijë euro subvencionim për ‘Trainkos’ dhe ‘Infrakos’

Zëvendësministri i Ekonomisë, Getoar Mjeku,  ka njoftuar se Ministria e tij ka ndarë sot subvencion mbështetës për riparimin e trenave dhe mirëmbajtjen e linjave...

MË TË FUNDIT

Lajçak takon në Bruksel opozitën serbe

Emisari Special i Bashkimit Evropian në dialogun Kosovë – Serbi, Miroslav Lajçak, e ka takuar në Bruksel opozitën serbe. Lidhur me takimin Lajçak, tha se...

Begaj: Mirësevjen Suedi si shteti i 32-të anëtar i NATO-s, aleanca jonë tani edhe më e fortë

Presidenti i Shqipërisë, Bajram Begaj ka reaguar në lidhje me vendimin për Suedinë në NATO, duke i uruar mirëseardhje. Ai përmes një shkrimi në...

Gjini: Po të isha në vend të Kurtit, Bërnabiqit do ti nxirrja pasaportën diplomatike dhe do ti lija në tavolinë

Kryetari i Gjakovës, Ardian Gjini  se nuk ka nevojë të diskutohet me kryeministren serbe Ana Bërnabiq, por ai tha se po të ishte në...

Gjysmëhëna e Kuqe palestineze: Disa të plagosur në një sulm izraelit në Gaza

Shoqata e Gjysmëhënës së Kuqe të Palestinës thotë se ekipet e saj të ambulancës kanë marrë disa persona të plagosur. Sipas kësaj shoqate, kjo ka...

Tirana nën masa të larta sigurie për të pritur Zelenskyn

Nesër Shqipërinë do ta vizitoj presidenti i Ukrainës, Volodymyr Zelensky, i cili do të pritet në takim nga kryeministri shqiptar, Edi Rama. Njohësit e...

Gjini për Kurtin: Sa vjet në pushtet me ia dhanë këtij, 35 vjet si Enver Hoxhës a?

Kryetari i Gjakovës nga radhët Aleancës për Ardhmërinë e Kosovës (AAK), Ardian Gjjini, ka kritikuar kryeministrin e Kosovës, Albin Kurti për mungesë të punës. Ai ...

Gashi thotë se nuk mund të inicojnë mocion mosbesimi kundër qeverisë: Mezi i bëjmë 41 vota

Shefi i grupit parlamentar të LDK-së, Arben Gashi foli edhe në lidhje me inicimin e një mocioni mosbesimi kundër qeverisë aktuale. Ai u shpreh se...

Shqiprim Arifi reagon pas takimit të Shaip Kamberit me Vuçiq: Skifter në Kosovë, pulë në Beograd

Deputeti shqiptar në Kuvendin e Serbisë, Shaip Kamberi bashkë me kryetarin e Këshillit Kombëtar shqiptar, Nevzad Lutfiu u takuan me presidentin e Serbisë, Aleksandër...

BDI thotë se ka grumbulluar 10 mijë nënshkrimet për kandidaturën e Osmanit: Ti themi jo Rusisë

Bashkimi Demokratik për Integrim ka njoftuar opinionin se kandidati i tyre Bujar për President të Maqedonisë së Veriut, Bujar Osmani ka grumbulluar mbi 10.000...

Sekuestrohen rreth 20 mijë euro mall i dyshuar si kontrabandë

Policia e Kosovës, Njësia e TASK  FORC-ës -Lindje (e përberë nga Policia e Kosovës dhe Dogana  e Kosovës)  në zbatim të masave për parandalim dhe...

MË TË SHIKUARAT

Radio 1 – Live Radio 1 – Live
LIVE OFFLINE
track image
Loading...