8.1 C
Pec
E shtunë, 2 Mars, 2024

10 produkte që duhet shmangur për bark të sheshtë

Ne të gjithë duam të kemi një bark të sheshtë, por a e dini se yndyra e barkut është gjëja më e vështirë me të cilën mund të përballeni?

Ju bëni ushtrime, përpiqeni të adoptoni zakone të shëndetshme diete, por nuk shihni rezultate të dukshme në pasqyrë. Yndyra kokëfortë e barkut është ende aty dhe duket se nuk po planifikon të shkojë askund.

Nëse kjo gjë ju duket e njohur, ne duam të dimë më shumë për ushqimet që na pengojnë për të pasur atë barkun e përsosur që gjithnjë kemi ëndërruar.

Shmangni pijet alkoolike

Disa pije alkoolike janë të pasura me kalori, por kaloritë nuk janë faktori kryesor këtu. Konsumi i alkoolit rrit oreksin tuaj dhe e bën konfuze pjesën e trurit tuaj që është përgjegjëse për ndjenjën e ngopjes.

Pra, pa marrë parasysh se sa të ngopur jeni, kur shkoni për një shishe birrë ju zakonisht e shoqëroni atë me një meze të lehtë, apo jo?

Hiqni dorë nga pijet e gazuara

Ne e dëgjojmë këtë gjatë gjithë kohës, por është ende kaq e vështirë të heqim dorë nga ky zakon. Por nëse vërtet doni të hiqni dhjamin e barkut, ju duhet të ndaloni pirjen e pijeve me gaz. Edhe ato pije me pak kalori ngadalësojnë metabolizmin tuaj dhe stimulojnë trupin tuaj për të fituar yndyrë.

Mos blini çamçakëz

Kur përtypni çamçakëz, truri dhe stomaku marrin sinjale që i përgatisin për vaktin që vjen. Plus, çamçakëzat shkakton mbiprodhimin e acidit të stomakut dhe, si rezultat, ju ndiheni të uritur.

Miratoni një dietë me natrium të pakët

Mos harroni: sheqeri dhe kripa duhet të kufizohen në sasi të vogla, veçanërisht nëse vuani nga presioni i lartë i gjakut. Ushqimet e larta në natrium jo vetëm që janë të dëmshme për shëndetin tuaj, por gjithashtu mbajnë lëngje që ju pengojnë të humbni yndyrën e barkut në mënyrë efektive.

Thuajini lamtumirë ushqimit të shpejt

Nuk është sekret që ushqimi i shpejtë përmban shumë kalori që mund të sjellin probleme të ndryshme shëndetësore, por nëse kjo nuk është mjaft bindëse për ju që të hiqni dorë nga ky ushqim, mos harroni se është patjetër përgjegjëse për barkun tuaj që kaq shumë dëshironi ta hiqni.

Harrojeni majonezën

Nëse jeni një tifoz i majonezës, atëherë duhet ta dini se kjo salcë përmban të paktën 80% yndyrë. Mundësia më e mirë është zëvendësimi i majonezës me pure të perimesh ose salcë natyrale domateje.

Thuaj “Jo” patateve të skuqura

Edhe pse e doni kaq shumë këtë ushqim, duhet që të hiqni dorë sa më shpejt që të jetë e mundur. Patatet e skuqura, ashtu si çdo ushqim tjetër i skuqur, janë si një sfungjer që thith yndyrna të ngopura.

Besojeni ose jo, por yndyrnat e ngopura mund të ndikojnë në funksionin e trurit në mënyrë që të mos mendoni me qartësi se sa peshë po fitoni në moment. Si rezultat, mund të hani deri në 30 patate pa e vënë re aspak.

Jo më akullore

Kjo është shumë e qartë, apo jo? Ushqimet e pasura me sheqer në mënyrë të pashmangshme kthehen në yndyrë të barkut, e cila është yndyra më e dëmshme në trupin tuaj.

Mos hani ushqime që ju bëjnë të fryrë

Edhe njerëzit më të dobët mund të kenë skica barku të dukshme për shkak të ushqimeve që provokojnë gazrat të zorrëve ose problem me stomakun. Nëse ky është një problem për ju, thjesht shmangni ushqimet e tilla dhe mendoni për një rutinë të mirë stërvitje që do të përshpejtojë tretjen tuaj.

Mos bini pre e atyre produkteve “pa sheqer”

Për shembull, ushqimet që përmbajnë zëvendësues të sheqerit, siç janë polyalcohols, janë të efektshme vetëm për njerëzit me diabet. Këto produkte pa sheqer ende kontribuojnë në madhësinë e barkut tuaj./Njeshi/

- Advertisment -

Të fundit

Radio 1 – Live Radio 1 – Live
LIVE OFFLINE
track image
Loading...