27.8 C
Pec
E martë, 18 Qershor, 2024

100 litra shi për metër katror – Jugu i Gjermanisë i rrezikuar nga përmbytjet e shekullit

100 litra shi për metër katror- Frikë nga përmbytjet në jug të Gjermanisë

Nga rreziku i përmbytjeve janë të prekura sidomos Bavaria dhe landi Baden-Vyrtemberg. Në këto lande është në fuqi shkalla më e lartë e alarmit, ndërkohë që disa qarqe gjermane në jug shpallën ndërkohë gjendjen e katastrofës.

Në shumë rajone priten përmbytje, madje flitet për përmbytje të shekullit, sepse niveli i ujërave të lumenjve po rritet me shpejtësi. Në Mekenbeuern 1300 vetë duhet të largoheshin nga shtëpitë për shkak të rrezikut akut të përmbytjeve. Edhe në rajone të tjera janë evuakuuar banorët në jugun gjerman.

Në Sigmarszell, qarkun Lindau natën e së shtunës ranë 100 litra për 1 metër katror./Njeshi/

- Advertisment -

Të fundit

Radio 1 – Live Radio 1 – Live
LIVE OFFLINE
track image
Loading...