3.8 C
Pec
E enjte, 22 Shkurt, 2024

13 vjeçarja dërgohet me aeroplan special në Turqi – u dogj rëndë nga shpërthimi i bombolës në Kçiq

Ministria e Shëndetësisë së Republikës së Kosovës përmes marrëveshjes me Ministrinë e Shëndetësisë në Republikën e Turqisë ka siguruar trajtimin pa pagesë për pacienten 13 vjeçare, e cila ka pësuar djegie të renda trupore, si pasojë e një incidenti me bombol gazi, në Kçiq të Mitrovicës.

“Pacientja ka marrë trajtim dhe kujdes shëndetësor në QKUK, për më shumë se 10 ditë, mirëpo për shkak të gjendjes së rendë shëndetësore, me kërkesën e Ministrit të Shëndetësisë, Dr. Arben Vitia dhe me vendimin e Kryeministrit të Kosovës, Albin Kurti janë siguruar edhe mjetet për transport special ajror urgjent, ku pacientja tashmë është hospitalizuar për trajtim në spitalin e Stambollit, në Turqi’, thuhet në njoftimin nga MSH-ja.

Tutje MSH njfton se sipas informatave nga spitali turk, vajza 13 vjeçare ka filluar të marr trajtimin e nevojshëm dhe i urojmë shërim sa më të shpejt./Njeshi/

- Advertisment -

Të fundit

Radio 1 – Live Radio 1 – Live
LIVE OFFLINE
track image
Loading...