4.3 C
Pec
E hënë, 4 Dhjetor, 2023

2 të vrarë dhe 1 i plagosur pasi aeroplani i vogël u përplas në një shtëpi

Një aeroplan u rrëzua në një shtëpi në Oregon të ShBA-së, duke vrarë dy persona dhe duke plagosur një, njoftuan zyrtarët lokalë të zjarrfikësve.

Tualatin Valley Fire and Rescue tha se kishte marrë telefonata që raportonin për “një aeroplan të vogël që shkonte në spirale drejt tokës dhe u rrëzua” pranë North Cedar Street në Newberg në orën 19:00.

Avioni u rrëzua në çatinë e një shtëpie, me një pjesë të aeroplanit që hyri brenda shtëpisë, ndërsa pjesa e mbetur mbeti në oborr.

Zjarrfikësit fillimisht gjetën dy persona brenda avionit. Njëri u deklarua i vdekur në vendngjarje dhe tjetri u transportua me avion në një spital të traumës në Portland me lëndime të rënda.

Ekuipazhet më vonë ishin në gjendje të futeshin më thellë në aeroplan dhe gjetën një person të tretë, i cili gjithashtu u deklarua i vdekur.

As avioni dhe as shtëpia nuk morën flakë pas rrëzimit.

Ekipet e shpëtimit fillimisht thanë se nuk gjetën prova se shtëpia ishte e zënë në momentin e përplasjes, por përfundimisht u zbulua se shumë njerëz ishin në banesë në momentin e përplasjes “por ata ishin në gjendje të evakuoheshin në mënyrë të sigurt”.

Kryqi i Kuq ka mbërritur në vendngjarje për t’i ofruar ndihmë familjes, e cila është zhvendosur nga shtëpia.

Administrata Federale e Aviacionit po heton përplasjen në koordinim me Bordin Kombëtar të Sigurisë së Transportit dhe policinë lokale./Njeshi/

- Advertisment -

Të fundit

Radio 1 – Live Radio 1 – Live
LIVE OFFLINE
track image
Loading...