8.9 C
Pec
E premte, 31 Mars, 2023

Një fëmijë dhe një grua nxirren nga rrënojat, pas tërmetit që la qindra të vdekur në Turqi

Një tërmet i fuqishëm me magnitudë 7.7 goditi Turqinë jugore dhe Sirinë veriperëndimore, nga i cili kanë gjetur vdekjen mbi njëmijë njerëz ndërsa ndërtesat u shembën dhe nxitën një kërkim për të mbijetuar të bllokuar në rrënoja.

Autoriteti i Menaxhimit të Fatkeqësive dhe Emergjencave të Turqisë (AFAD) tha se tërmeti me magnitudë 7.7 goditi në orën 4:17 të mëngjesit (0117 GMT) dhe kishte epiqendrën në qarkun Pazarcik të provincës Kahramanmaras të hënën.

Dhe siç ka thënë presidenti turk Rexhep Tajip Erdogan, të paktën 912 persona kanë vdekur në Turqi dhe 5,383 të tjerë janë lënduar.

Të paktën 239 vdekje u raportuan gjithashtu në Siri, sipas mediave të regjimit duke cituar ministrinë e shëndetësisë.

Gjithashtu, atje të paktën 147 njerëz u gjetën të vrarë, në zonat e kontrolluara nga rebelët.

Tërmeti në Turqi ndodhi në një thellësi prej 7 kilometrash (4.3 milje) dhe u pasua nga disa pasgoditje, duke përfshirë dy me magnitudë 6.6 dhe 6.5 që goditën provincën juglindore të Gaziantepit.

Ndërkohë janë publikuar dy video, në të cilat – në njërën shihet momenti i shpëtimit të një fëmije, ndërsa në tjetrën momenti i shpëtimit të një gruaje.

- Advertisment -

Të fundit

Radio 1 – Live Radio 1 – Live
LIVE OFFLINE
track image
Loading...