27.1 C
Pec
E mërkurë, 12 Qershor, 2024

70 mijë euro, një kilogram ari në Kosovë, sa një banesë!

‘Kilogrami i arit në Kosovë ka arritur çmimin 70 mijë euro’, ky është lajmi që e deklaron, Kryetari i Shoqatës së Artarëve, Enver Pakashtica.

Ngritja e çmimit sipas tij ka bërë që të ketë rënie të fuqisë blerëse në treg.

Pakashtica poashtu thotë se edhe lëvizja e të rinjëve është një ndër faktorët që ka ndikuar në rënien e blerejs së arit.

“Qajo kategori, qajo gjeneratë që duhet mu e martu e që duhet me ble ari, tash veç po dalin po kërkojnë një jetë dhe punë më të mirë… E qajo moshë që martohen, që fejohen, ata kanë potencial kanë ecë… ka ndiku edhe ajo.   Ndërsa luftërat, krizat politike po e lëvizin edhe çmimin e arit. Një krizë diku kudo qoftë ajo e lëvizë çmimin e arit.” – tha Pakashtica./Njeshi&IO/

- Advertisment -

Të fundit

Radio 1 – Live Radio 1 – Live
LIVE OFFLINE
track image
Loading...