5.5 C
Pec
E premte, 19 Prill, 2024

7 arsye pse vazhdoni të sëmureni çdo javë

Dhimbja e fytit, kolla, teshtitja dhe thjesht ndjenja e tmerrshme janë të gjitha shenja që mund të keni një të ftohtë. Sipas Qendrës për Kontrollin dhe Parandalimin e Sëmundjeve (CDC), të rriturit mesatarisht kanë rreth dy deri në tre ftohje çdo vit. Kur mendoni se ftohja mesatare zgjat shtatë deri në 10 ditë, kjo është 18 deri në 20 ditë nga 365 çdo vit.

Edhe pse kjo mund të mos duket shumë, ftohja e zakonshme mund të jetë dobësuese – veçanërisht nëse jeni një nga njerëzit e shumtë që merrni disa ftohje në vit. Nga ditët e humbura të punës dhe reduktimi i produktivitetit deri te rënia e aftësisë suaj për të marrë pjesë në aktivitetet e përditshme, është e rëndësishme të përcaktoni arsyen që jeni duke u ftohur shpesh.

Ju jeni duhanpirës

Një arsye pse mund ta gjeni veten duke u ftohur shpesh është për shkak të pirjes së duhanit. Cedrina Calder, mjeke e mjekësisë parandaluese dhe eksperte e shëndetit tha se kimikatet e gjetura në tymin e cigares janë gjetur se ndryshojnë reagimin natyral të sistemit imunitar duke e dobësuar atë.

Ju mungon higjiena

“Kur nuk i përmbaheni praktikave të forta të higjienës së duarve, ju po krijoni një mjedis që krijon terrenin për infeksione të përsëritura si ftohja,” tha Dr. Nesochi Okeke-Igbokwe, mjek dhe ekspert shëndetësor. Kjo për shkak se grimcat virale të shkaktuara nga ftohja e zakonshme mund të përhapen lehtësisht, veçanërisht kur injoroni higjienën e duarve.

Jeni të stresuar

Sipas Calder, stresi mund të dobësojë aftësinë e sistemit imunitar për të luftuar infeksionin duke ulur numrin e qelizave imune dhe duke zbehur përgjigjen e sistemit imunitar ndaj infeksionit.

Jeni të privuar nga gjumi

A zgjoheni të pushuar dhe gati për të përballuar ditën apo luani lojën e “snooze” me alarmin tuaj? Nëse nuk jeni duke fjetur shtatë deri në nëntë orët e rekomanduara çdo natë, mund të rrisni shanset që të sëmureni.

Lexo edhe:

Ju nuk po hani ushqime të shëndetshme

Nëse jeni duke ngrënë ushqime të pashëndetshme, Dr. Frank Lipman tha se sistemi juaj imunitar është ndoshta më i ulët se ideali dhe ka të ngjarë të kapni insektet me lehtësi.

Për ta kundërshtuar këtë, Lipman tha të shmangte sheqerin dhe ushqimet e përpunuara, të cilat të dyja mund të ulin funksionin imunitar. Dhe në vend të kësaj, ai rekomandoi të konsumoni ushqime të plota të pasura me lëndë ushqyese.

Po kaloni më shumë kohë sec duhet brenda

“Gjatë muajve më të ftohtë, njerëzit janë më shumë në ambiente të mbyllura, gjë që çon në më shumë kontakte në ambiente të mbyllura dhe përhapjen e mikrobeve”, shpjegoi Abramowitz. Ai tha gjithashtu se temperaturat më të ftohta mund të ngadalësojnë sistemin imunitar, gjë që e bën më të lehtë të sëmuresh.Plus, të qenit brenda do të thotë më shumë ekspozim ndaj pluhurit, dhe Abramowitz tha se kjo mund të shkaktojë alergji, të cilat shpesh mund të ndihen si ftohja e zakonshme.

Ju keni një sistem imunitar të dobësuar

Nëse keni një sistem imunitar të dobësuar, jeni në një rrezik më të lartë për të zhvilluar probleme shëndetësore si ftohja e zakonshme. Përveç pneumonisë së përsëritur, bronkitit dhe infeksioneve të sinuseve, ftohjet e shpeshta janë gjithashtu të zakonshme nëse sistemi juaj imunitar është i dëmtuar/Njeshi.

- Advertisment -

Të fundit

Radio 1 – Live Radio 1 – Live
LIVE OFFLINE
track image
Loading...