22.5 C
Pec
E martë, 23 Korrik, 2024

78 vende në konferencën zvicerane thonë se integriteti territorial i Ukrainës duhet të jetë baza e çdo paqeje

Gati 80 vende kërkuan të dielën që “integriteti territorial” i Ukrainës të jetë baza për çdo marrëveshje paqeje për t’i dhënë fund luftës dyvjeçare të Rusisë, megjithëse disa vende kyçe në zhvillim në një konferencë zvicerane nuk u bashkuan. Rruga përpara për diplomacinë mbetet e paqartë.

Komunikata e përbashkët mbylli një konferencë dyditore të shënuar nga mungesa e Rusisë, e cila nuk ishte e ftuar, raporton AP.

Shumë pjesëmarrës shprehën shpresën se Rusia mund të bashkohet në një udhërrëfyes drejt paqes në të ardhmen.

Lufta e gjithanshme që nga pushtimi i Ukrainës nga presidenti rus, Vladimir Putin në shkurt 2022 ka vrarë ose plagosur qindra mijëra njerëz, tregje të parregulluara për mallra si drithërat dhe plehra, ka dëbuar miliona nga shtëpitë e tyre dhe ka gdhendur një pykë midis Perëndimit – i cili ka sanksionuar Rusinë, Kinën dhe disa vende të tjera.

- Advertisment -

Të fundit

Radio 1 – Live Radio 1 – Live
LIVE OFFLINE
track image
Loading...