24 C
Pec
E martë, 24 Maj, 2022

A e dini si ka lindur shprehja edhe muret kanë veshë? S’do ta besoni historinë

Që nga kohët e lashta, mbrojtja e një vendi kundër pushtuesve ishin kryesisht muret që e rrethonin atë. Kur një ndër inxhinierët më të njohur, Narsis u burgos në Akrokorinth, propozoi një plan kështjelle.

Ndërtimi zgjati një vit dhe kur përfundoi, me të vërtetë doli të ishte e padepërtueshme. Në muret e kalasë, Narsis bëri një risi të mahnitshme për kohën e tij.

Në disa vende, ai vendosi disa tuba argjile të fshehta, të cilët arrinin, pa u parë, deri në bodrumet, të cilat përdoreshin për burgjet.

Pra, kur dikush ishte në muret e kullës, nga atje lart mund të dëgjohej nga brenda tubave, çfarë po flisnin të burgosurit. Ishte lloj “mikrofoni” i kohës së tij./Njeshi/

- Advertisment -

Të fundit

Radio 1 – Live Radio 1 – Live
LIVE OFFLINE
track image
Loading...