17.2 C
Pec
E shtunë, 3 Qershor, 2023

Abdixhiku i ashpër ndaj Kurtit: Për herë të parë në histori të Kosovës, DASH u shprehën të zhgënjyer

Kryetari i LDK-së, Lumir Abdixhiku, ka thënë  se qasja e Qeverisë Kurti në menaxhim të krizës në veri të vendit, ishte e gabueshme, meqë ra në provokimet e Serbisë. Sipas tij, kjo nuk nënkupton se qeveritë e kaluara, ishin të pagabueshme, por jo në një masë të tillë sa të vinte edhe një reagim i ashpër nga Departamenti Amerikan i Shtetit.

”Nuk po themi që s’kemi pasë gabime në hapa në të kaluarën, por jo të kësi sojit”.

”Jo në përmasën që Departamenti Amerikan i Shtetit, të shfaq një deklaratë zhgënjyese ndaj Republikës së Kosovës, për herë të parë ndoshta në histori të Kosovës, zhgënjyese. Sepse termi ‘zhgënjim’, është bukur i rëndë në diplomaci”.

”Dhe jo në përmasën që na jep ambasadori Dugolli në Washington drejtuar Ministrisë së Jashtme këtu. Pra, këto dy lexime ta japin përshtypjen qartë të relacioneve. Është relacion ‘brutal’. Brutal thuhet në këtë raport”/Njeshi/

- Advertisment -

Të fundit

Radio 1 – Live Radio 1 – Live
LIVE OFFLINE
track image
Loading...