7 C
Pec
E mërkurë, 29 Mars, 2023

Abdixhiku pas takimit me Hovenierin: Kosovës i duhet marrëveshje me njohje reciproke

Ambasadori amerikan, Jeff Hovenier, ka shkuar sot në zyrat e LDK-së, njofton kryetari i kësaj partie, Lumir Abdixhiku. Edhe pas këtij takimi, ai lë të kuptohet se LDK-ja nuk ka ndryshuar qëndrim karshi propozimit evropian, të cilin ndërkombëtarët i kërkojnë ta përkrah.

Abdixhiku thotë se LDK-ja qëndron prapa asaj se të gjitha marrëveshjet e nënshkruara në Bruksel mes Kosovës dhe Serbisë, pra edhe ajo e formimit të Asociacionit të komunave me shumicë serbe, duhet të zbatohen. Por, LDK-ja thotë se marrëveshja me Serbinë duhet të jetë e përqëndruar në njohjen e ndërsjellë. Asnjë marrëveshje tjetër, sipas Abdixhikut, nuk garanton normalizim të raporteve me Serbinë.

Tutje, thotë se me ambsadorin amerikan ka biseduar për dy nenet e propozimit evropian për normalizimin e raporteve Kosovë – Serbi, të cilin e ka pranuar Kryeministri Albin Kurti.

Postimi i plotë i Abdixhikut:

Kënaqësi e veçantë që me bashkëpunëtorët e mi, të pres në zyrat e LDK-së ambasadorin e Shteteve të Bashkuara të Amerikës, Jeffrey Hovenier.

Themelet e bashkëpunimit tonë janë historike dhe mbi to do të vazhdojmë të ndërtojmë të ardhmen e përbashkët.

Biseduam për zhvillimet politike në vend dhe procesin e dialogut. Ambasadorin e njoftova mbi qëndrimin tashmë të bërë publik të Lidhjes Demokratike të Kosovës mbi procesin e dialogut. LDK-ja i ka dhënë gjithnjë përkrahje procesit të dialogut, me ndërmjetësimin e BE-së dhe me përfshirjen e drejtpërdrejtë të ShBA-ve. LDK-ja po ashtu mbështet implementimin e të gjitha marrëveshjeve që janë arritur në këtë proces.

LDK-ja përsërit se Kosovës i duhet një marrëveshje e përqendruar te njohja e ndërsjellë dhe se asnjë marrëveshje tjetër nuk garanton normalizim të marrëdhënieve Kosovë – Serbi. Në takim po ashtu elaboruam edhe pikëpamjet tona mbi Preambulën, Nenin 7 dhe Nenin 10 të tekstit të marrëveshjes/Njeshi/

- Advertisment -

Të fundit

Radio 1 – Live Radio 1 – Live
LIVE OFFLINE
track image
Loading...