17.4 C
Pec
E mërkurë, 6 Korrik, 2022

Aeroplani komercial më i shpejtë në botë, lëvizë me shpejtësi marramendëse të mbi 1,000 kilometrave në orë

Garës për të rifilluar fluturimet supersonike të aeroplanëve të pasagjerëve pas “daljes në pension” të Concorde iu ofrua një shkëlqim emocioni të hënën kur prodhuesi Bombardier zbuloi arritjet me shpejtësi të lartë ndërsa konfirmoi lëshimin e aeroplanit të ri komercial.

Kompania kanadeze tha se Global 8000 në zhvillim do të jetë “aeroplani komercial më i shpejtë në botë”.

Me një kapacitet për deri në 19 pasagjerë, një distancë fluturimi prej 8,000 milje detare (14,800 kilometra) dhe një shpejtësi maksimale prej 0,94 Mach (1151.54 kilometra në orë), aeroplani i ardhshëm pritet të hyjë në shërbim në vitin 2025, sipas një deklarate nga Bombardier.

Global 8000 vlerësohet si një nga shumë zhvillimet në përpjekjet e shumta për të rritur shpejtësinë e aeroplanëve të pasagjerëve më shumë se dy dekada pasi Concorde doli në pension.

“Aeroplani Global 8000 shfrytëzon atributet e jashtëzakonshme të Global 7500, duke u ofruar klientëve tanë një aeroplan kryesor të një epoke të re”, citohet të ketë thënë Éric Martel, president dhe CEO i Bombardier, në një deklaratë të lëshuar të hënën.

Vitin e kaluar, United Airlines njoftoi se mund të ofronte linja supersonike që në vitin 2029, pasi kishte arritur një marrëveshje për të blerë 15 aeroplanë supersonikë. /Njeshi/

- Advertisment -

Të fundit

Radio 1 – Live Radio 1 – Live
LIVE OFFLINE
track image
Loading...