20.5 C
Pec
E martë, 16 Prill, 2024

Ajri jo i shëndetshëm sot, IKSHPK del me disa rekomandime

Instituti Kombëtar i Shëndetësisë Publike të Kosovës u ka bërë thirrje personave të ndjeshëm që të bëjnë kujdes sot ajri nuk është i shëndetshëm në Prishtinë.

Lidhur me këtë, IKSHP ka dalë me disa rekomandime:

-Të reduktohen daljet në vendet me ajër të ndotur, në mëmgjes dhe mbrëmje, sidomos për personat që kanë sëmundje kronike kardiovaskulare dhe respiratore, fëmijët dhe shtatzënat. -Të reduktohet përdorimi në shtëpi i lëndëve të ngurta të djegies dhe gatimit, që të zvogëlohen emetimet -Qendroni në shtëpi dhe mos i hapni dritaret për ajrosjen e dhomave kur ndotja është e lartë

-Të reduktohet pirja e duhanit jashtë ku ka qarkullim të njerëzve, e domosdoshmërisht të ndalohet pirja e duhanit brenda hapësirave të mbyllura

-Të përdoret më shumë transporti publik dhe ecja, e më pak veturat -Të mos digjet vaj i përdorur, goma plastike, mbeturina, thëngjill, drunjë të lagësht për ngrohje

-Personat që duhet të dalin në aktivitetet e tyre, të përdorin maska mbrojtëse, të mbulojnë gojën e hundën me shall, si dhe -Të bëhet izolimi termik (për aq sa është e mundur) i shtëpive në zonat urbane/Njeshi/

- Advertisment -

Të fundit

Radio 1 – Live Radio 1 – Live
LIVE OFFLINE
track image
Loading...