-0.1 C
Pec
E shtunë, 4 Shkurt, 2023

Ajsbergu me madhësinë e Londrës shkëputet nga akullnaja në Antarktidë

Një ajsberg pothuajse me madhësinë e Londrës, u nda nga akullnaja Brunt në Antarktidë.

Shkencëtarët zbuluan për herë të parë çarje të akullit një dekadë më parë, por në dy vitet e fundit ka pasur dy thyerje të mëdha.

Ajsbergu është rreth 1,550 kilometra katrorë. Studiuesit thonë se kjo ngjarje ishte e pritshme dhe jo rezultat i ndryshimeve klimatike.

“Kjo ngjarje e pjelljes ka qenë e pritshme dhe është pjesë e sjelljes natyrore të Shelfit të akullit Brunt. Nuk është e lidhur me ndryshimet klimatike”, tha profesor Dominic Hodgson.

Të dhënat satelitore që shtrihen prej vitit 1978 tregojnë se rajoni ishte ende duke prodhuar një shtrirje rekord të lartë të akullit të detit deri në vitet 2014 dhe 2015. Më pas, që nga 2016, shtrirja e akullit ka qëndruar më poshtë se mesatarja, raporton CNN./Njeshi/

- Advertisment -

Të fundit

Radio 1 – Live Radio 1 – Live
LIVE OFFLINE
track image
Loading...