15.2 C
Pec
E premte, 2 Qershor, 2023

Akademiku fajtor për bombardimin e sinagogës në Paris më 1980

Më shumë se 42 vjet pas shpërthimit vdekjeprurës me bombë në një sinagogë në Paris, gjykata në Paris ka dënuar një profesor universiteti libanezo-kanadez për kryerjen e sulmit, raporton BBC.

Gjykatësit vendosën që Hassan Diab, 69 vjeç, ishte i riu që vendosi bombën me motoçikletë në Rue Copernic më 3 tetor të vitit 1980.

Katër persona u vranë dhe 38 të tjerë u plagosën nga bombardimet.

Diab refuzoi të merrte pjesë në gjyq, por gjyqtarët i dhanë një dënim të përjetshëm.

Prokurorët kishin argumentuar se ishte “përtej dyshimit të mundshëm” se ai personi që qëndronte pas bombës. Mbështetësit e tij e kanë dënuar gjyqin si “qartësisht të padrejtë”.

Sulmi i Rue Copernic ishte i pari që synoi hebrenjtë në Francë që nga Lufta e Dytë Botërore dhe u bë një model për shumë sulme të tjera të ngjashme të lidhura me militantët në Lindjen e Mesme në vitet që pasuan.

Hetimi prej dekadash u bë një fjalë për konfuzionin e stërzgjatur gjyqësor, si dhe për vendosmërinë e rreptë të një grushti magjistratësh për të mos lënë rastin të harrohet.

Diab, 69 vjeç, një libanez me origjinë palestineze që mori shtetësinë kanadeze më 1993 dhe jep mësim sociologjie në Otava, u emërua për herë të parë si i dyshuar në bazë të provave të reja në vitin 1999, tashmë gati 20 vjet pas vrasjeve./Njeshi/

- Advertisment -

Të fundit

Radio 1 – Live Radio 1 – Live
LIVE OFFLINE
track image
Loading...