4.2 C
Pec
E enjte, 7 Dhjetor, 2023

Aksidentohet një autobus në Turqi, 12 të vdekur

12 persona kanë humbur jetën dhe 19 të tjerë kanë mbetur të lënduar pasi një autobus pasagjerësh doli nga rruga dhe u përplas në një kanal buzë rrugës në Turqi të hënën.

Shoferi i autobusit humbi kontrollin e automjetit, i cili kaloi në korsinë tjetër dhe më pas u zhyt në hendek pranë qytetit qendror turk të Yozgatit, tha guvernatori Mehmet Ali Ozkan.

Autobusi po udhëtonte nga Sivas – rreth 240 kilometra në lindje të Yozgat – për në Stamboll.

Ozkan tha se 11 nga pasagjerët vdiqën në vendin e aksidentit ndërsa një vdiq më vonë në spital.

Pasagjerët e lënduar po trajtoheshin në spitalet e afërta dhe njëri prej tyre ishte në gjendje të rëndë, tha ai.

Shkaku i përplasjes ishte nën hetim, tha Ozkan, duke shtuar se ai dukej se ishte rezultat i “pakujdesisë” nga shoferi./Njeshi/

- Advertisment -

Të fundit

Radio 1 – Live Radio 1 – Live
LIVE OFFLINE
track image
Loading...