11.8 C
Pec
E enjte, 30 Mars, 2023

Aksionet e bankave në Evropë bien deri në 25%, tregtia ndërpritet

Pas falimentimit të Bankës Amerikane të Silicon Valley, gjithçka shembet si një shtëpi letrash. Aksionet e bankave në Evropë janë ulur deri në 25 për qind, shumë banka janë ndaluar të tregtojnë në bursa, investitorët në mbarë botën janë në panik.

Pas një fundjave të trazuar, sektori bankar dhe tregu financiar i Evropës sot u shfaqën në “territor thellësisht negativ”. Sipas të dhënave nga bursat evropiane, pothuajse të gjitha stoqet shënuan rënie. Për shembull, indeksi pan-evropian Stoxx 600 ra sot me 2.6 për qind, FTSE 100 me 2.29 për qind, DAX i Frankfurtit me 2.7 për qind.

Sipas vlerësimit të CNBC, rënia totale e aksioneve të sektorit bankar në Evropë ra me 6 për qind. Udhëheqësi famëkeq i “kolapsit” të mundshëm të sistemit financiar të Evropës është banka zvicerane “Credit Suisse”, e cila sot në fillim të tregtimit shënoi një humbje prej 20 për qind, pasi aksionerët më të mëdhenj të bankës njoftuan se nuk do të”derdhin” më para në të.

Për t’i bërë gjërat të duken më keq, disa banka përveç Credit Suisse kanë pezulluar sot tregtimin e aksioneve të tyre dhe letrave të tjera me vlerë, në mënyrë që të ndalojnë atë që duket të jetë një rënie e tmerrshme në tregjet e aksioneve.

Nga ana tjetër, tregjet aziatike dhe indekset atje shënuan rezultate të mira gjatë natës së kaluar, si dhe Wall Street, ku vlerat e aksioneve të bankave u ngritën pas një fundjave të trazuar.

Megjithatë, në tregun amerikan të aksioneve, të gjitha kontratat e së ardhmes iu afruan rrezikshëm normës zero të kthimit, ose në raste individuale ranë nën zero. Gjithashtu, aksionet në bursën amerikane javën e kaluar ranë më së shumti që nga shtatori i vitit të kaluar.

Credit Suisse ka rënë 24 për qind!

Sipas të dhënave më të fundit nga bursa, në orën 11:00, Credit Swiss regjistroi një rënie prej 24 për qind të vlerës së aksioneve të saj dhe bursa e atjeshme mbylli disa herë tregtimin sot në mënyrë që CNBC. ekspertët shtojnë, nuk do të prekte fundin.

Investitori më i madh i Credit Suisse, i cili iu bashkua bankës gjatë kërkimit të saj për kapital të ri vitin e kaluar, tha se nuk mund t’i siguronte bankës zvicerane më shumë ndihmë financiare.

“Nuk mundemi sepse do të kalonim 10 për qind. Është një çështje rregullatore”, tha të mërkurën presidenti i Bankës Kombëtare Saudite, Ammar Al Khudairi.

Siç komentoi Naim Aslam, Shefi i Investimeve në Zaie Capital Markets, ka një sërë shqetësimesh për këtë zhvillim.

“Së pari, tregtarët janë të shqetësuar nëse Credit Suisse do të jetë në gjendje të mbijetojë duke qenë se aksionet e saj ranë me dyshifrorë sot. Një çështje tjetër është çështja e shtrëngimit të politikës monetare që shqetëson tregtarët në Evropë, ndërsa shumë ende besojnë se BQE do të bëjë atë që bën më së miri, të ndjekë “lakorën e inflacionit”, tha Aslam.

Bankat pezullojnë tregtimin

Disa banka evropiane kanë pezulluar sot tregtimin e aksioneve të tyre dhe letrave të tjera me vlerë, duke përfshirë Credit Suisse, UniCredit, Monte dei Paschi, BNP Paribas, Societe Generale.

Tregtimi i grupit bankar francez BNP Paribas u ndërpre pasi aksionet ranë me 10.8 për qind, raporton Disclose.tv në postimin e fundit në Twitter./Njeshi/

- Advertisment -

Të fundit

Radio 1 – Live Radio 1 – Live
LIVE OFFLINE
track image
Loading...