17.9 C
Pec
E mërkurë, 7 Qershor, 2023

Aktivitetet e verës që largojnë stresin

Vera është një nga periudhat më me shumë aktivitete gjatë gjithë vitit. Por, ato që ju bëni gjatë pushimeve apo fundjavave në plazh nuk do të thotë se ju mbajnë larg stresit.

Në një shkrim të The Huffington Post, sugjerohen disa mënyra të efektshme, të cilat do ju ndihmojnë që të mbani larg stresin, gjatë ditëve të nxehta të verës dhe pushimeve.

1. Konsumoni çdo ditë shalqi

Largoni çokollatat. Vera dhe ëmbëlsirat nuk shkojnë bashkë gjatë verës. Në ditët e nxehta është mirë të konsumoni frutat e stinës. Një studim i vitit 2014, i Universitetit të Floridës, ka zbuluar se shalqini mban presionin e gjakut të ulët tek personat mbi peshë dhe gjithashtu përmban likopenë, e cila parandalon stresin.

2. Bëni shëtitje në plazh

30  minuta ecje në ditë, ju bën mirë për gjithçka. Madje edhe për të reduktuar stresin.

3. Provoni të bëni joga

Gjatë verës mund t’i bashkoheni grupeve të cilët e aplikojnë jogën, ose nëse tashmë keni mësuar disa taktika, mund t’i provoni ato edhe individualisht. Ushtrimet e relaksit ju ndihmojnë gjithmonë të mbani stresin larg.

4. Nxirrni qenin për shëtitje

Një shëtitje me qenin mund t’ju bëjë mirë edhe për humorin, përveçse mban stresin larg.

5. Eksploroni natyrën

Shëtijet me varkë dhe eksplorimi i natyrës është një tjetër mënyrë për të reduktuar stresin.

6. Lexoni gjatë qëndrimit në rërë

Mbani gjithmonë një libër pranë teksa pushoni pranë detit.

- Advertisment -

Të fundit

Radio 1 – Live Radio 1 – Live
LIVE OFFLINE
track image
Loading...