21.2 C
Pec
E hënë, 20 Shtator, 2021

Alarmohen autoritetet pas rritjes dyfish të rasteve me COVID-19 në një rajon në Kinë, “shpërndarja” ndodhi midis nxënësve në shkolla

Infeksionet e reja lokale me Covid-19 janë më shumë se dyfishuar në provincën juglindore të Kinës, Fujian, e cila po lufton me një shpërthim të coronavirusit që ka ngjallur alarm mbi infeksionet midis nxënësve të shkollës të pavaksinuar.

Putian, një qytet me 3.2 milionë banorë, urdhëroi testimin e të gjithë banorëve të martën pasi rastet e variantit Delta të lidhura me një të kthyer nga Singapori u përhapën në një shpërthim të provincës me më shumë se 100 njerëz.

Komisioni Kombëtar i Shëndetit tha të martën se 59 raste të reja të transmetuara në vend u raportuan më 13 shtator, nga 22 infeksione një ditë më parë.

Në vetëm katër ditë, një total prej 102 infeksionesh të komunitetit janë raportuar në provincën, e cila kufizohet me Zhejiang në veri dhe Guangdong në jug.

Autoritetet thanë se pacienti i dyshuar i grupit zero ishte një njeri që ishte kthyer kohët e fundit nga Singapori dhe kishte simptoma pasi përfundoi një karantinë 14-ditore dhe fillimisht doli negativ në testin për virusin.

Një djalë 12-vjeçar i një burri dhe një shok klase ishin ndër pacientët e parë të zbuluar në grup javën e kaluar, menjëherë pasi filloi viti i ri shkollor.

Varianti pastaj përshkoi klasat, duke infektuar më shumë se 36 fëmijë, përfshirë 8 në kopshte, thanë autoritetet e qytetit të martën, në përhapjen e parë të madhe të lidhur me shkollën që vendi ka parë që nga fillimi i pandemisë.

Kina ka administruar më shumë se dy miliardë doza të vaksinave të saj kundër coronavirusit që nga e diela, sipas agjencisë zyrtare të lajmeve Xinhua, të mjaftueshme për të vaksinuar plotësisht rreth 70% të popullsisë së saj. /Njeshi/

- Advertisment -

Të fundit

Radio 1 – Live Radio 1 – Live
LIVE OFFLINE
track image
Loading...