9 C
Pec
E premte, 7 Maj, 2021

Alpinistët evakuohen, ndërsa llava del nga çarjet e reja të vullkanit të Islandës

Avulli dhe llava dolën të hënën nga një çarje e re në një vullkan islandez që filloi të shpërthente muajin e kaluar, duke shkaktuar evakuimin e qindra alpinistëve që kishin ardhur për të parë spektaklin.

Sipas mediave të huaja, përcjell Telegrafi, çarja e re, e pikasur për herë të parë nga një helikopter ishte rreth 500 metra e gjatë dhe rreth një kilometër nga vendi origjinal i shpërthimit në Luginën e Geldinga.

Si pasojë, Departamenti Islandez i Menaxhimit të Emergjencave njoftoi një evakuim të menjëhershëm të zonës.

Megjithatë, ata thanë se nuk kishte rrezik të pashmangshëm për jetën për shkak të distancës së hapësirës ku shpërtheu llava nga shtigjet e njohura të alpinizmit.

“Ne kishim dy çarje të reja që hapeshin pikërisht aty ku njerëzit po ecnin, kështu që […] ne thjesht pastrojmë zonën për të kuptuar se çfarë po ndodh”, ka thënë Sigurjon Veigar, anëtar i ekipit të kërkimit dhe shpëtimit.

Ndërkohë, pamjet e drejtpërdrejta nga zona treguan gryka të vogla lave që vinin nga çarja e re.

Zyra Meteorologjike Islandeze tha se aktiviteti i ri vullkanik nuk pritej të ndikonte në trafikun në aeroportin aty pranë të Keflavik.

Vullkani i fjetur gjatë në Gadishullin Reykjanes në Islandën jugperëndimore u “ringjall” më 20 mars pasi dhjetëra mijëra tërmete u regjistruan në zonë në tre javët e fundit.

Ai vlerësohet të ishte shpërthimi i parë vullkanik i zonës në gati 800 vjet.

Afërsia e vullkanit me kryeqytetin e Islandës, Reykjavík, rreth 32 kilometra larg, ka sjellë një turmë të turistësh në zonë, madje edhe me vendin që tani gjendet në bllokim të pjesshëm për të luftuar coronavirusin.

Rreth 30,000 njerëz kanë vizituar zonën që kur filloi shpërthimi, sipas Bordit Turistik të Islandës. /Njeshi/

- Advertisment -

Të fundit

Radio 1 – Live Radio 1 – Live
LIVE OFFLINE
track image
Loading...