21.7 C
Pec
E shtunë, 13 Prill, 2024

Alzheimer: Ndotja e ajrit mund të jetë një shkak i rëndësishëm i demencës

Prej kohësh dyshohet se thithja e ajrit të ndotur është një faktor rreziku jo i papërfillshëm për format patologjike të plakjes së trurit. Hulumtimi shkencor i kryer mes tymit të smogut të zonës metropolitane të Atlantës (Shtetet e Bashkuara) shkon pak më tej: sipas studimit, të botuar në versionin online të revistës Neurology, njerëzit e ekspozuar ndaj përqendrimeve më të larta të grimcave të imëta do të grumbulloheshin edhe më shumë nivelet e pllakave amiloide në tru, akumulimet neurotoksike tipike të demencës së Alzheimerit.

Neuroshkencëtarët në Universitetin Emory në Atlanta ekzaminuan indin e trurit të 224 njerëzve që jetonin në qytet, të cilët kishin rënë dakord të dhuronin trurin e tyre për shkencën pas vdekjes së tyre. Nëntëdhjetë përqind e subjekteve ishin diagnostikuar me një formë të demencës para vdekjes. Ekipi analizoi ekspozimin ndaj PM2.5 nga trafiku i makinave në shtëpitë e vullnetarëve në vitet e fundit të jetës së tyre. Kjo lloj grimcash, me një diametër më të vogël se 2,5 mikrometra (ose të mijtët e milimetrit: rreth njëqind herë më e hollë se një fije floku e njeriut) është aq e imët sa është në gjendje të depërtojë thellë në trup, deri në atë pikë sa të insinuojë vetveten në qarkullimin e gjakut dhe kaloni barrierën anatomike që mbron trurin nga elementët e dëmshëm.

PM2.5 mund të vijë nga burime të ndryshme, antropogjene dhe të tjera: më të zakonshmet, përveç trafikut të automjeteve, janë djegia për ngrohje shtëpiake, aktivitetet industriale, zjarret në pyje, por edhe bujqësia dhe blegtoria intensive.

Shkencëtarët gjetën një korrelacion pozitiv midis ekspozimit ndaj niveleve të larta të PM2.5 dhe sasisë së pllakave amiloide në trurin e vullnetarëve. Ata që merrnin frymë me një përqendrim të grimcave të imta mbi vlerën mesatare prej 1 mikrogram për metër kub në vitin para vdekjes, kishin dy herë më shumë gjasa të kishin nivele më të larta të pllakave amiloide në trurin e tyre; dhe ata që kishin marrë frymë më shumë PM2.5 në tre vitet para vdekjes kishin 87% më shumë gjasa të kishin nivele të larta të pllakave amiloide, d.m.th. akumulime të proteinës beta-amiloide toksike për neuronet dhe karakteristikë e demencës së Alzheimerit. Vlerat mesatare të ekspozimit ndaj PM2.5 ishin, si në një periudhë të vetme ashtu edhe në atë trevjeçare, më të mëdha se 1.3 mikrogramë për metër kub.

Kur shkencëtarët u përpoqën të kuptonin nëse varianti gjenetik zakonisht më i lidhur me rrezikun e zhvillimit të Alzheimerit, ApoE4, ndikoi në efektin e dëmshëm të ndotjes, ata zbuluan se lidhja midis smogut të thithur dhe ashpërsisë së pllakave amiloide ishte më e theksuar tek ata që nuk ishin të predispozuar gjenetikisht ndaj demencës së Alzheimerit.

“Kjo sugjeron që ekspozimet mjedisore si ndotja e ajrit mund të shpjegojnë një pjesë të rrezikut të Alzheimerit tek njerëzit, rreziku i të cilëve nuk mund të shpjegohet nga një faktor gjenetik,” shpjegon Anke Huels, autori i parë i studimit/Njeshi&Psikologjia/

 

- Advertisment -

Të fundit

Radio 1 – Live Radio 1 – Live
LIVE OFFLINE
track image
Loading...