10.1 C
Pec
E enjte, 18 Prill, 2024

Ambasada e SHBA-ve në Beograd mbështetë arritjen e marrëveshtjes Kosovë -Sërbi në këtë vit

Ambasada amerikane në Beograd, ka konfirmuar qëndrimin e vet për sa i përket arritjes së marrëveshtjes gjithëpërfshirëse në mes Kosovës dhe Sërbisë, dhe nuk nuk do të ndikoj në marrjen e vendimeve nga as njëra palë.

Revista gjermane,Frankfurter Rundschau, ka publikuar një dokument që përmbanë planin e ndarjes së Kosovës dhe ai përbëhet nga 17 pika. Njëra nga këto pika është edhe tëheqja e kufirit të ri në mes Shqipëtarëve dhe Sërbëve, në veri të Kosovës, dhe marrja e disa vendbanimeve të banuara kryesisht më shqipëtarë në pjesën jugore të Sërbisë.

Sipas revistës gjermane, administrata e SHBA-ve është e gatëshme të pranoj versionin e ndërrimit të teritoreve në mes Kosovës dhe Sërbisë dhe me datën 12 qershor në Vashington, të nënshkruhet marrëveshtaj.

Mirëpo nga ambasada SHBA- ve, në Beograd është thënë se zgjedhja duhet të gjindet nga liderët e dy vendeve dhe ekipet duhet të vazhdojnë të punojnë nën mbështetjen e BE-së, në gjetjen e një zgjedhje të përbashkët, informojnë mediat serbe.

]]>
- Advertisment -

Të fundit

Radio 1 – Live Radio 1 – Live
LIVE OFFLINE
track image
Loading...