26.2 C
Pec
E enjte, 25 Korrik, 2024

Ambasadori amerikan: ShBA-të ishin, janë dhe do të jenë me popullin e Kosovës

Ambasadori i Shteteve të Bashkuara të Amerikës, Jeffrey Hovenier, në fjalimin e tij gjatë ceremonisë për shënimin e 248 vjetorit të pavarësisë së këtij vendi, ka deklaruar se ShBA-të ndihen krenare që mbështetën Kosovën.

“Duke vendosur paqen, duke ofruar siguri dhe duke ndihmuar në ndërtimin e kombit tuaj sovran, të pavarur dhe multietnik”, tha Hovenier.

“Presidenti Bill Clinton dhe ish-Sekretarja e Shtetit Madeleine Albright, të dy anëtarë të Partisë Demokratike, si dhe ish-senatorin Robert Dole, i cili ishte një anëtar udhëheqës dhe ish-kandidat presidencial. për partinë republikane. Është e drejtë dhe me vend që të tre të kenë statuja apo buste përkujtimore këtu në Prishtinë, duke na kujtuar të gjithëve çdo ditë se çfarë kanë bërë për popullin e Kosovës”, ka thënë ndër tjerash ambasadori amerikan./Njeshi&RADIO 1/

- Advertisment -

Të fundit

Radio 1 – Live Radio 1 – Live
LIVE OFFLINE
track image
Loading...