7.4 C
Pec
E hënë, 27 Mars, 2023

Ambasadori britanik shkruan për dialogun: Java e ardhshme shumë e rëndësishme për Kosovën

Ambasadori i Mbretërisë së Bashkuar, Nicholas Abbott, ka thënë se kjo javë është e rëndësishme për Kosovën, teksa ka shkruaar për dialogun Kosovë-Serbi.

”Është i arritshëm një hap i vërtetë drejt normalizimit të marrëdhënieve dhe njohjes reciproke ndërmjet Kosovës dhe Serbisë“, ka shkruar ai në Facebook, të hënën.

Ai ka thënë se marrëveshja potenciale do të sillte përfitime praktike dhe politike.

”Qeveria dëshiron të arrijë një plan kohor realist të zbatimit dhe mirëpres që disa parti opozitare po ofrojnë mbështetje të dobishme. Tani është koha për të marrë prapa një marrëveshjeje dhe zbatimin e saj për të siguruar një marrëveshje që funksionon për Kosovën. Ne besojmë se po“, ka thënë ai.

Më 18 mars, në Ohër do të takohet kryeministri i Kosovës, Albin Kurti dhe presidenti serb, Aleksandër Vuçiq.

- Advertisment -

Të fundit

Radio 1 – Live Radio 1 – Live
LIVE OFFLINE
track image
Loading...