11.2 C
Pec
E shtunë, 25 Mars, 2023

Ambasadori i Francës në Beograd: Normalizimi i raporteve është i mundur edhe pa kaluar vijat e kuqe

Ambasadori i Francës në Serbi, Pierre Cochard, tha sot se Franca dëshiron që procesi i zgjerimit të fillojë sa më shpejt që të jetë e mundur, ndër të tjera, sepse është një mënyrë për ta mbrojtur Evropën kolektivisht edhe më mirë.

Nuk ka kontradikta ndërmjet procesit të reformës në BE dhe fillimit të procesit të zgjerimit, tha Koshar dhe shtoi se të gjithë e dinë se ka pasur shumë diskutime për këtë temë, sepse Franca fillimisht i ka vënë reformat në agjendë dhe pastaj zgjerimin.

Siç citohet nga mediat serbe, diplomati francez ka thënë se progresi në normalizimin e raporteve të Serbisë me Kosovës është i mundur edhe pa kaluar “vijat e kuqe”./Njeshi/

- Advertisment -

Të fundit

Radio 1 – Live Radio 1 – Live
LIVE OFFLINE
track image
Loading...