32.1 C
Pec
E premte, 21 Qershor, 2024

Ambasadori i Kosovës flet në Bruksel kundër kushtëzimit të Planit të Rritjes me dialogun me Serbinë

Ambasadori i Kosovës në Bruksel, Agron Bajrami, ka njoftuar se në Qendrën për Politika Europiane është mbajtur një takim me ambasadorët e Ballkanit Perëndimor rreth Planit të Rritjes.

Bajrami tha se ka shpalosur qëndrimin dhe pritjet e Kosovës për këtë, duke thënë se Kosova përqafon edhe vlerat e BE-së.

“Kosova miraton Planin e Rritjes dhe idenë kryesore të lidhjes së financimit të BE-së me respektimin e vlerave të BE-së”, ka shkruar ai në X.

Gjithashtu, Bajrami ka folur edhe mbi “rreziqet” të kushtëzimit të këtij plani me dialogun me Serbinë.

Postimi i plotë:

Diskutim i mirë për Planin e Rritjes dhe Zgjerimin e BE-së, në Qendrën për Politika Europiane (EPC) me ambasadorët e gjashtë vendeve të Ballkanit Perëndimor.

Pikat e mia kryesore:

• Kosova miraton Planin e Rritjes dhe idenë kryesore të lidhjes së financimit të BE-së me respektimin e vlerave të BE-së

• Ne e shohim këtë si pjesë të zgjerimit më të madh të BE-së bazuar në meritokraci

• Instrumenti i Growth Facility është gjithashtu i vlefshëm pasi përfshiu diskutime të gjera ndërmjet Kosovës dhe BE-së mbi prioritetet, reformat dhe hapat e personalizuara

• Ekipi ynë tashmë është duke vënë pikat e fundit në Agjendën e Reformës së rënë dakord dhe ne jemi të etur të fillojmë zbatimin

Rreziqet?

• Parakushtëzimi i Planit të Rritjes me dialogun e normalizimit është i padobishëm

• Suksesi do të përcaktohet nga qëndrueshmëria e vullnetit politik në BE dhe rajon

Kosova është e përkushtuar t’i përmbushë/Njeshi/

- Advertisment -

Të fundit

Radio 1 – Live Radio 1 – Live
LIVE OFFLINE
track image
Loading...