18.2 C
Pec
E enjte, 23 Maj, 2024

Ambasadori i SHBA -ve në Sërbi,Kyle Scott: ka thënë se zgjedhja e qështjes së Kosovës është në duart e liderëve të dy vendeve

Ambasadori amerikanë në Sërbi, Kyle Scott, ka thënë se SHBA -t ,nuk kanë për synim të imponojnë ndonjë zgjedhje të problemit të Kosovës ,por liderët e dy vendeve do të duhet që nëpërmes dialogut konstruktiv të arrinë deri tek marrëveshtja.

Është e rëndesishme që dy palët të kthehen në tavolinën e bisedimeve dhe SHBA , ka dërguar mesazh të qartë për drejtuesit e Kosovës, që të heqin taksën e vënë ndaj prodhimeve të Sërbisë dhe Bosnjës e Hercegovinës, dhe kështu ti hapet rrugë procesit të zgjedhjes së problemit që do të jetë e dobishme për të dy vendet.

Në këtë drejtim Scott, ka thënë se edhe Sërbia ,duhet të luaj rol konstruktiv karshi kërkesave që dalin në krijimin e atmosferës së volitëshme për gjetjen e një zgjedhje afatgjate.


Amabasadori amerikan ka thënë se administrata e shtetit të tij do të vazhdoj të motivoj të dyja palët për gjetjen e një zgjedhje kompromisi, që do ti hapë rrugë avasimit të dy vendeve.

]]>
- Advertisment -

Të fundit

Radio 1 – Live Radio 1 – Live
LIVE OFFLINE
track image
Loading...