11.2 C
Pec
E hënë, 27 Shtator, 2021

Ambasadorit kinez iu ndalua hyrja në parlamentin britanik, reagimi i Kinës lidhur me këtë veprim

Ambasadorit të Kinës në Britani të Madhe i është ndaluar hyrja nga Parlamenti dhe i është thënë se nuk mund të hyjë në ndërtesë për një bisedë që ishte planifikuar të mbante të mërkurën.

Kryetarja e “Commons”, Lindsay Hoyle tha të martën se nuk ishte “e përshtatshme” që ambasadori kinez, Zheng Zeguang, të hynte në Parlament sepse Kina vendosi sanksione kundër shtatë parlamentarëve britanikë për kritikat e tyre ndaj të dhënave të Pekinit për të drejtat e njeriut.

Zheng do të merrte pjesë në një pritje të organizuar nga një grup parlamentar ndërpartiak për Kinën.

John McFall, homologu i Hoyle në dhomën e sipërme, Dhoma e Lordëve, ra dakord që takimi i planifikuar “duhet të zhvillohet diku tjetër, duke marrë parasysh sanksionet aktuale kundër anëtarëve”.

Kina vendosi sanksione ndaj shtatë politikanëve britanikë në mars, përfshirë ligjvënësit e lartë konservatorë Iain Duncan Smith dhe Tom Tugendhat, të cilët kanë folur kundër trajtimit të Kinës ndaj pakicës së saj ujgure në rajonin e perëndimit të largët Xinjiang.

Parlamentarët e sanksionuar mirëpritën ndalimin, duke thënë se lejimi i Zheng në ndërtesën e Parlamentit do të ishte “një fyerje”.

Ambasada Kineze në Britani të Madhe dënoi masën dhe tha se do të dëmtojë interesat e të dy vendeve.

“Veprimi i neveritshëm dhe frikacak i individëve të caktuar të Parlamentit të Mbretërisë së Bashkuar për të penguar shkëmbimet normale dhe bashkëpunimin midis Kinës dhe Britanisë së Madhe për përfitime personale politike është kundër dëshirave dhe i dëmshëm për interesat e popujve të të dy vendeve”, tha ambasada në një deklaratë.

Ajo shtoi se sanksionet që Pekini vendosi ndaj parlamentarëve britanikë janë “përtej fyerjes” sepse ato erdhën në përgjigje të sanksioneve të Mbretërisë së Bashkuar ndaj individëve dhe njësive kineze “bazuar në dezinformata dhe nën pretekstin e të ashtuquajturës abuzim të të drejtave të njeriut në Xinjiang”. /Njeshi/

- Advertisment -

Të fundit

Radio 1 – Live Radio 1 – Live
LIVE OFFLINE
track image
Loading...