11 C
Pec
E shtunë, 1 Prill, 2023

Amerika mirëpret vendimin e Kosovës për ta pranuar propozimin e BE-së

Ambasadori i ShBA-së në Kosovë, Jeffrey Hovenier, ka deklaruar se mirëpresin vendimin e institucioneve të Kosovës për ta pranuar propozimin e njohur si franko-gjerman për marrëveshje me Serbinë.

“ShBA-ja inkurajohet dhe mirëpret vendimin e Kosovës për ta pranuar në princip propozimin e Bashkimit Evropian dhe do të vazhdojmë që të sigurojmë mbështetje të plotë për dialogun e ndërmjetësuar nga BE”, është shprehur Hovenier.

“Marrëveshja e përkohshme do të sjell përfitime domethënëse për Kosovën dhe Serbinë”.

Ky reagim i Hovenier vjen pas takimit që i dërguari evropian për dialogun, Miroslav Lajçak me kryeministrin Albin Kurti. /Njeshi/

- Advertisment -

Të fundit

Radio 1 – Live Radio 1 – Live
LIVE OFFLINE
track image
Loading...