18.2 C
Pec
E enjte, 23 Maj, 2024

Andres Iniestas i bëhet ofertë për t’u bërë trajner i një klubi

Legjenda e Barcelonës dhe Spanjës, Andres Iniesta, ka folur për mundësinë e kalimit në profesionin e trajnerit apo edhe për t’u bërë drejtor sportiv sapo të mbyllë karrierën si lojtar në një të ardhme jo të largët.

Mesfushori 40-vjeçar nënshkroi për Emirates FC pasi u largua nga Vissel Kobe në Japoni verën e kaluar dhe u transferua në Emiratet e Bashkuara Arabe për të vazhduar karrierën e tij. Atij iu bashkua atje ish-shoku i skuadrës së Barcelonës, Paco Alcacer.

Megjithatë gjërat nuk kanë shkuar sipas planit që atëherë. Emirates FC aktualisht është në vendin e 13-të nga 14 në ligën e Emirateve.

Me nëntë ndeshje të mbetura, skuadra e Iniestas është tetë pikë larg zonës që e shpien në ligën e dytë.

Kontrata e spanjollit skadon në fund të sezonit, por ai ka një opsion për të zgjatur në mënyrë të njëanshme marrëveshjen e tij me një vit shtesë.

Presidenti i EFC-së, Youssef Al-Batran e ka quajtur nënshkrimin më të madh në historinë e Emirateve të Bashkuara Arabe gjatë një interviste për Al-Qahera.

Ai zbuloi se ai do t’i ofronte Iniestas një punë trajneri nëse ata do të binin nga liga.

“Nëse skuadra arrin qëndrueshmëri, ne do të hapim negociatat për rinovim me të, sepse ai është ende në gjendje shumë të mirë teknike dhe fizike.

Ai mund të qëndrojë me ne për dy ose tre sezone, por nëse ne biem, nuk do të pranoj një lojtar me vlerën e tij në kategorinë e dytë. Unë do t’i ofroj atij punën për të drejtuar ekipin”, ka deklaruar Al-Batran.

Duhet të theksohet se Iniesta nuk ka treguar asnjë dëshirë për t’u tërhequr, dhe më parë ka theksuar se dëshiron të vazhdojë të luajë për aq kohë sa të mundet përpara se të vari këpucët./Njeshi/

- Advertisment -

Të fundit

Radio 1 – Live Radio 1 – Live
LIVE OFFLINE
track image
Loading...