14.7 C
Pec
E enjte, 30 Mars, 2023

Anëtar i “Dëshmitarëve të Jehovait”, ky është autori i sulmit në Gjermani

Tetë persona vdiqën dhe dhjetë të tjerë u plagosën në të shtëna në një tempull të Dëshmitarëve të Jehovait në Hamburg.

Bild raporton se i dyshuari për sulmin është Philip F, 35 vjeç.

Policia ka caktuar një konferencë për media ku do të japin më shumë detaje për këtë sulm.

Sulmuesi, i cili dyshohet se është ish-pjesëtar i këtij komuniteti, mbrëmë rreth orës 21:00 ka hyrë në ambientet e Dëshmitarëve të Jehovait dhe ka nisur të vrasë njerëz duke shtënë me breshëri plumbash.

Policia tha mëngjesin e sotëm se sulmuesi ndoshta ishte në mesin e tetë të vrarëve, por nuk e bëri të ditur identitetin e tij.

Sipas revistës Spiegel, ai është një ish-anëtar i Dëshmitarëve të Jehovait. Para krimit ai nuk ishte në dosje në polici, ndaj nuk etiketohej si ekstremist.

Philipp F., siç raportohet, u rrit në në një familje rreptësisht fetare. Pas mbarimit të shkollës së mesme, ai u trajnua si nëpunës banke në një bankë private gjermane./Njeshi/

- Advertisment -

Të fundit

Radio 1 – Live Radio 1 – Live
LIVE OFFLINE
track image
Loading...