7 C
Pec
E shtunë, 2 Mars, 2024

Arda Guler vendosi t’i bashkohet Real Madridit në vend të Barcelonës verën e kaluar pasi nuk ishte i bindur nga projekti i kampionit spanjoll

Një pasqyrë e procesit të lëvizjes verore të Arda Guler në Real Madrid është dhënë në fillim të këtij viti dhe këtë e ka bërë një medium tejet kredibil siç është The Athletic.

Sensacioni turk, natyrisht, zgjodhi të largohej nga vendi i tij në favor të një kalimi në Santiago Bernabeu korrikun e kaluar.

Lëvizja erdhi pas një sezoni magjik nga ana e 18-vjeçarit, i cili, pavarësisht viteve të tij të para, e pa atë të shfaqej si një figurë qendrore në gjigantët e superligës turke, Fenerbahce.

Mesfushori që atëherë ka nëpër një periudhë të vështirë në Spanjë, i kufizuar në fushë për shkak të një sërë shqetësimesh të fitnesit.

Megjithatë, fundjavën e kaluar, Guler u dha tifozëve të Real Madridit vetëm një paraqitje të shkurtër të cilësive të tij sinqerisht të jashtëzakonshme, pasi iu dha debutimi i shumëpritur në fitoren ndaj Arandinas në Kupën e Mbretit.

Nga ana tjetër, shfaqja e turkut pa shumë nga bindjet e Barcelonës të mallkonin fatin e tyre, pasi edhe Blaugranasit shprehën një interesim të madh për nënshkrimin e tij gjatë verës.

Mes bisedave të reja rreth triumfit të betejës së transferimeve të Realit ndaj rivalëve të tyre në El Clasico, pyetja se përse Guler zgjodhi një lëvizje në Madrid kundër Katalunisë është kthyer gjithashtu në plan të parë.

Informacioni vjen nga gazetari i The Athletic, Mario Cortegana, i cili ka zbuluar se ylli i talentuar nuk ishte i bindur nga projekti i vënë para tij nga Barcelona.

‘Paqëndrueshmëria institucionale dhe ekonomike’ përmenden si shkaqet kryesore të shqetësimit, me Guler që nuk ka qenë i gatshëm të shtojë emrin e tij në listën e lojtarëve, të cilët Barça është detyruar të manovrojë financat për të siguruar regjistrimin e tyre në La Liga gjatë muajve të fundit.

Kjo i hapi dyert Real Madridit – i cili e kishte identifikuar turkun si një nënshkrim prioritar qysh në mars./Njeshi/

- Advertisment -

Të fundit

Radio 1 – Live Radio 1 – Live
LIVE OFFLINE
track image
Loading...