9.9 C
Pec
E premte, 31 Mars, 2023

Arkeologët gjatën pishinat romake 1,800-vjeçare poshtë një shtëpie

Në cep të dy rrugëve të ngushta në Toledo është një shtëpi shumëngjyrëshe. Fasada e verdhë e hapur dhe e verdhë e zbehtë e ndërtesës katërkatëshe ka ballkone të shumta, dhe dyqane të shitjes me pakicë në katin e përdheses, tregojnë fotot e shpërndara nga Konsorciumi Toledo.

Arkeologët gërmuan bodrumin e shtëpisë dhe zbuluan rrënojat e një banje të madhe romake të ndërtuar në shekullin e dytë pas Krishtit.

Nga gërmimet e banjave u zbulua një kompleks dykatësh, kanë deklaruar zyrtarët e qytetit. Rrënojat gjenden rreth 6 metra poshtë ndërtesës moderne, dhe ishin të groposura për shekuj të tërë.

Në katin e sipërm dhe në galeritë e katit të poshtëm, arkeologët i gjetën disa pishina të mbushura me ujë të ftohtë, e që gjithashtu quhen edhe “frigidarium”.

Ekspertët thanë se galeritë e poshtme kishin funksionuar si një lloj rrjete nëpërmjet të cilave punëtorët mund të kalonin pa u parë nga përdoruesit e banjave. Punëtorit kanë mundur të fusnin lëndë djegëse dhe t’i pastronin furrat që i ngrohnin pishinat në katin e sipërm, e gjithashtu edhe ta menaxhonin nivelin e ujit në to.

Mes rrënojave u zbuluan edhe disa prej këtyre tubacioneve të furnizimit, si për ujësjellësin ashtu edhe për kanalizimet. Baza e shkallëve, fragmente dekorative arkitekturore prej mermeri dhe disa vazo qeramike shumë me vlerë u gjetën gjithashtu nën shtëpi, bënë të ditur arkeologët.

Zyrtarët e qytetit i përshkruan pishinat 1,800-vjeçare si kompleksin më të rëndësishëm të banjave publike romake të zbuluar deri më sot në Spanjë. Puna restauruese përgatiti kompleksin për rihapje për publikun.

- Advertisment -

Të fundit

Radio 1 – Live Radio 1 – Live
LIVE OFFLINE
track image
Loading...