1.8 C
Pec
E hënë, 27 Nëntor, 2023

Arkeologët gjejnë statujën e çuditshme të luftëtarit “Maya” me helmetë në formë gjarpri

Arkeologët kanë zbuluar statujën e çuditshme të një luftëtari Maya që mbante një helmetë në formë gjarpri në bodrumin e një tempulli parakolumbian në Meksikë.

Statuja 33 cenitmetërshe e gjatë dhe 28 e gjerë u zbulua në Chichén Itzá në Gadishullin Jukatan, sipas Institutit Kombëtar të Antropologjisë dhe Historisë të Meksikës (INAH).

Duket se përshkruan një luftëtar të veshur me një fustan me pendë dhe një helmetë në formë gjarpri me nofullat e hapura, dhe studiuesit dyshojnë se dikur mund të ketë qenë pjesë e një skulpture më të madhe të ndërtuar rreth 1000 vjet më parë.

Qytetërimi parakolumbian ishte një nga qendrat më të mëdha Mayan të gadishullit Jukatan që lulëzoi midis shekujve 9 dhe 13 pas Krishtit.

Në kulmin e tij, Chichén Itzá dihet se ka qenë shtëpia e dhjetëra mijëra njerëzve./Njeshi/

- Advertisment -

Të fundit

Radio 1 – Live Radio 1 – Live
LIVE OFFLINE
track image
Loading...