34.4 C
Pec
E martë, 16 Korrik, 2024

Arrestimi i dy shqiptarëve dhe një serbi për spiunazh, analizë e institutit “Octopus” dhe të dhëna për raste tjera

Javët që po lëmë pas institucionet e sigurisë në vend kanë arrestuar tre persona, dy shqiptarë dhe një serb për spiunazh. Në fakt, Agjencia e Kosovës për Inteligjencë, në bashkëpunim me organet tjera të sigurisë, ka zbuluar dhe kapur me sukses tre spiunë të lidhur me Agjencinë e Informacionit dhe Sigurisë së Serbisë (BIA).

E instituti Octopus ka paraqitur një analizë të thelluar mbi përpjekjet për të minuar dhe diskredituar historinë dhe stabilitetin e Kosovës, duke ndriçuar mekanizmat dhe taktikat e përdorura në këtë luftë hibride.

Në analizën e këtij instituti thuhet se qëllimi i këtyre spiunëve ishte të diskreditonin Ushtrinë Çlirimtare të Kosovës (UÇK), të ndryshonin narrativen e masakrës së Reçakut, të krijonin një “shtëpi të verdhë” sikur ai në veri të Shqipërisë dhe të destabilizonin shtetin e Kosovës nëpërmjet nxitjes së konflikteve ndëretnike.

Lajmi i plotë në Telegrafi. /Njeshi/ 

 

- Advertisment -

Të fundit

Radio 1 – Live Radio 1 – Live
LIVE OFFLINE
track image
Loading...