11.5 C
Pec
E shtunë, 24 Shtator, 2022

Arsyeja pse kostumet hapësinore kushtojnë rreth 20 milionë euro

Kostumet hapësinore të NASA-s, të bëra në vitin 1974, kushtojnë midis 15 dhe 22 milion dollarë. Sot, do të kushtonte rreth 150 milion dollarë.

Meqenëse NASA nuk ka dorëzuar asnjë kostum të ri të tillë gati për misionin që nga ajo kohë, ata tani mund të mbeten pa to në hapësirë. Në fakt, njerëzit e NASA-s tani ulen vetëm në katër kostume EVA të gatshme për fluturim.

Që nga viti 2009, NASA ka investuar më shumë se 200 milion dollarë në zhvillimin e kostumeve hapësinore, duke zbuluar së fundmi prototipin xEMU. Sidoqoftë, ende nuk ka flotë të re me kostume hapësinore.

Kathleen Lewis, kuratore e programeve hapësinore ndërkombëtare dhe kostumeve në Muzeun Kombëtar të Ajrit dhe Hapësirës së Institucionit Smithsonian, tha se kostumet e hapësirës janë kaq të shtrenjta sepse janë komplekse dhe se në fakt janë një anije kozmike.

Kostumet hapësinore të përdorura aktualisht nga NASA janë më shumë se 40 vjeçare. Tetëmbëdhjetë kostume janë zhvilluar për programin Space Shuttle në 1974. Veshja e parë u përdor vetëm për certifikim, ndërsa të dytat u shkatërruan gjatë provave në tokë.

Dy kostume u humbën në katastrofën e Challenger në 1986 dhe dy të tjerat në katastrofën e Kolumbias në vitin 2003. Humbja më e fundit e kostumit hapësinor ishte njësia 17, gjatë përplasjes së misionit të ngarkesës SpaceX-7. Kostoja e saktë e zëvendësimit të kësaj njësie nuk dihet, por vlerësimet shkojnë deri në 250 milion dollarë. Dëmtimi i 11 palëve të mbetura po rritet, dhe shtatë janë në faza të ndryshme të rinovimit dhe mirëmbajtjes. Kjo lë vetëm katër kostume hapësinore të gatshme për të fluturuar në Stacionin Ndërkombëtar të Hapësirës.

Në fakt, udhëtimi i parë femëror i NASA-s në hapësirë u vonua sepse stacioni hapësinor kishte vetëm një kostum të mesëm. Kjo pikë kthese më në fund ndodhi kur NASA dërgoi një predhë me lëvore të mesme për t’u futur në kostumin ekzistues më të madh.

NASA ka investuar rreth një çerek miliard dollarë në zhvillimin e kostumeve xEMU për programin e saj Artemis, i cili planifikon t’i sjellë njerëzit përsëri në sipërfaqen e Hënës deri në vitin 2024, me qëllimin për të shkuar përfundimisht në Mars.

Komponenti më i shtrenjtë i një kostumi hapësinor janë dorezat. Ata janë më kompleksët sepse astronautët kanë nevojë për shkathtësi për të bërë punën në hapësirë. Brenda dorezës ka një sistem rrotullues dhe telash që e mbajnë atë së bashku, dhe në pjesën e jashtme ka një sistem të radiatorëve të nxehtësisë, të cilët lejojnë astronautin të ngrohë duart e tij.

Në një përpjekje për të zhvilluar teknologjinë me një kosto më të ulët, NASA shpesh paraqet sfida të dizajnit për inovacionin, ndonjëherë në partneritet me dizajnerë dhe kompani që bëjnë më shumë përshtypje. Në Sfidën e Glove të Astronautit 2009, Ted Southern, si nënkampion, fitoi një çmim prej 100 mijë dollarë. /Njeshi/

- Advertisment -

Të fundit

Radio 1 – Live Radio 1 – Live
LIVE OFFLINE
track image
Loading...