11.8 C
Pec
E enjte, 30 Mars, 2023

Arsyeja pse ndihemi të fryrë kur hamë bukë

Nëse një ushqim po ju shkakton fryrje, është e rëndësishme të kuptoni se ushqimi nuk është natyrisht fajtor. Në shumicën dërrmuese të rasteve ka një çekuilibër diku në sistemin tretës që është përgjegjës për fryrjen si simptomë pas ngrënies së ushqimit.

Fryrja e barkut pas vaktit ndodh pothuajse menjëherë pas ngrënies së një prej këtyre ushqimeve. Por mund të ketë edhe një përgjigje të vonuar, me fryrje që vërehet deri në 4 orë pas ngrënies së atij ushqimi të veçantë.

Edhe pse ka ushqime të ndryshme që e shkaktojnë, fryrja e barkut veçanërisht pas ngrënies së bukës është shumë e zakonshme.

Kjo u ndodh shumë njerëzve me probleme të tretjes si sindroma e zorrës së irrituar dhe më shumë.

Sistemi tretës është një mjedis dinamik me një gamë të gjerë bakteresh, enzimash tretëse dhe grimca ushqimore që udhëtojnë nëpër të çdo ditë. Një arsye e zakonshme për fryrje pas ngrënies së bukës, ose ushqimeve të tjera që përmbajnë grurë, është një çekuilibër në një nga këto pika.

Në një zorrë që funksionon mirë dhe nuk ka simptoma të fryrjes, proceset e tretjes janë të balancuara. Për ta kuptuar këtë, ne mund ta ndajmë sistemin tretës në 3 seksione kryesore, secili me një rol unik:

Seksioni i parë: Goja dhe stomaku
Zbërthimi mekanik i ushqimit në grimca të vogla dhe fillimi i proceseve të tretjes

Pjesa e dytë: Zorra e hollë
Thithja e përbërësve të ushqimit

Seksioni i tretë: Zorra e trashë
Fermentimi dhe rithithja e ujit

Edhe pse duam të ketë fermentim, ai duhet të ndodhë në pjesën e duhur të aparatit tretës dhe në ekuilibrin e duhur, në mënyrë që të mos ndjejmë siklet.

Disa përbërës në bukë, si gruri, mund të shkaktojnë fryrje

Gruri është i lartë në një lloj specifik të karbohidrateve të njohur si fruktan. Fruktanët, në një sistem tretës jashtë ekuilibrit, mund të çojnë në fryrje. Mosbalancimi i përshkruar më sipër do të thotë që ose prodhohen shumë gazra nga shpërbërja e fruktaneve, ose ato nuk shpërbëhen mjaftueshëm. Dhe ky çekuilibër mund të ndodhë në dy pjesë të zorrëve:

-zorrë e vogël
-zorrë e trashë

Ky proces i çrregulluar në zorrë mund të identifikohet në mënyra paksa të ndryshme.

Konkretisht:

-nëse fryrja ndodh brenda 1 ore pas ngrënies, atëherë problemi është ndoshta në zorrën e hollë
– nëse fryrja rritet gradualisht gjatë ditës, ndoshta problemi është në zorrën e trashë.

Arsyeja kryesore e fryrjes që shfaqet pas ngrënies së bukës ose grurit, mund të jetë një nga këto çekuilibrime. Duke qenë se ky është një çekuilibër bakterial, ne zakonisht shohim një rritje të baktereve që duan të tresin grurin, veçanërisht fruktanet.

Nëse kemi shumë baktere që pëlqejnë të hanë grurë, atëherë gjatë procesit të fermentimit prodhohen nivele të larta të gazit dhe përfundojmë duke u fryrë.

Cilat janë alternativat për bukën?

Nëse opsioni juaj i vetëm është të hiqni plotësisht bukën nga dieta juaj, ka alternativa të tjera:

-Provoni bukë pa grurë, si oriz ose quinoa.
-Në vend që të bëni një byrek me miell gruri, provoni të rrihni 2 vezë dhe të bëni një omëletë. Kjo mund të përdoret si një zëvendësim për mbështjellëset.
-Një tjetër mundësi është të prisni një patate të ëmbël në feta 1 cm që duken si një copë bukë.

Mund të piqet ose të piqet në skarë dhe të bëhet një alternativë çuditërisht e mirë për bukën. /Njeshi/

- Advertisment -

Të fundit

Radio 1 – Live Radio 1 – Live
LIVE OFFLINE
track image
Loading...