18.2 C
Pec
E diel, 1 Gusht, 2021

Audi i ri elektrik doli të jetë më e shpejtë se Formula 1

Audi ka vendosur të tregojë se sa e shpejtë është risia e saj elektrike e sapo zbuluar.

Gara e shpejtësisë midis Audi dhe Formula 1 ishte mjaft interesante. Pas timonit të Audi GT është Nico Rosberg, ndërsa Formula E drejtohet nga Lucas Di Grassi.

Nuk ka nevojë të harxhojmë fjalë për prirjen e Rosberg për shpejtësi dhe posaçërisht për makinat elektrike, por ia vlen të përsëritet se ai është një adhurues i madh i Rimac. Një nga arsyet është se ai e kuptoi që veturat elektrike sportive i japin përvojën më të afërt me atë të Formula Një.

Dhe e-tron GT me mbi 600 kuaj fuqi me dy motorë elektrikë arrin 100 km/orë në 3.3 sekonda dhe nuk heq dorë deri në 250 km/orë. Vlera të respektueshme, apo jo.

Audi tani përballet me një veturë të tillë të Formula 1.

Me pak më shumë se 335 kuaj fuqi dhe një peshë minimale, duhen rreth 3 sekonda për të arritur 100 km/h. Interesante, dueli nuk zhvillohet në kushte ideale. Moti i ftohtë dhe reshjet e shiut sigurisht nuk shkojnë krah për krah me makinat elektrike që nuk mund të tregojnë maksimumin e tyre. /Njeshi/

- Advertisment -

Të fundit

Radio 1 – Live Radio 1 – Live
LIVE OFFLINE
track image
Loading...