20 C
Pec
E martë, 23 Korrik, 2024

Avioni rus ka shkelur hapësirën ajrore suedeze të premten, thotë ushtria e Suedisë

Një aeroplan rus shkeli hapësirën ajrore suedeze në lindje të ishullit Baltik të Gotland të premten dhe është pritur nga dy avionë luftarakë suedezë, tha një zëdhënës i forcave të armatosura të Suedisë.

“Veprimet ruse nuk janë të pranueshme dhe tregojnë mungesë respekti për integritetin tonë territorial”, tha shefi i forcave ajrore suedeze, Jonas Ëikman. “Ne ndoqëm të gjithë zinxhirin e ngjarjeve dhe ishim në vend për të ndërhyrë.”

Në mars, Suedia u bë zyrtarisht anëtarja e 32-të e NATO-s, në një moment historik për vendin historikisht neutral. Anëtarët e aleancës ushtarake bien dakord që nëse njëri prej tyre sulmohet, vendet e tjera duhet ta ndihmojnë atë të mbrohet.

Javën e kaluar, ministria e mbrojtjes e Finlandës tha se një hetim ishte nisur pasi një avion ushtarak rus dyshohej se kishte shkelur hapësirën ajrore finlandeze, duke fluturuar rreth 2.5 km brenda kufirit të vendit nordik.

Shkelja në Gjirin lindor të Finlandës zgjati për rreth dy minuta, tha ministria, me ministrin e mbrojtjes të vendit, Antti Hakkanen, duke paralajmëruar se Finlanda, e cila u bashkua me NATO-n në prill 2023, e merr seriozisht “shkeljen e dyshuar territoriale”./Njeshi/

- Advertisment -

Të fundit

Radio 1 – Live Radio 1 – Live
LIVE OFFLINE
track image
Loading...