11.3 C
Pec
E diel, 3 Mars, 2024

Avokati Jovanoviq: Rasti Radoiçiq ende në ngërç, shkelja e të drejtave të Sanduloviqit kaloi në heshtje në Serbi

Pavarësisht se e mori përgjegjësinë për agresionin e 24 shtatorit në Banjksë të Zveçanit, Milan Radoiçiq vazhdon të jetë i lirë në Serbi.

Se hetimi ndaj tij ka mbetur në ngërç për më shumë se tre muaj e thotë edhe avokati serb, Luka Jovanoviq.

Kritik është edhe për funksionimin e ligjit në Serbi, veçanërisht në rastin e rrahjes dhe torturave që BIA i ka bërë politikanit opozitar, Nikola Sanduloviq.

Ai thekson se Serbia kur është fjala për Sanduloviqin, ka injoruar të drejtat elementare që ua garanton në procedurë penale qytetarëve të saj.

“Duhet thënë se kjo shitje e sistemeve raketore ka marrë kaq shumë vëmendje të publikut në radhë të parë dhe kaq shumë kohë, pikërisht për shkak të dijes së heshtur se sa e rrezikshme ishte në të vërtetë situata e sigurisë në veri të Kosovës në fundi i shtatorit të vitit të kaluar. Situata në vetvete të kujton në mënyrë të pakëndshme edhe faktin se hetimi në vazhdim para prokurorisë në Beograd për rastin e Milan Radoiçiqit dhe grupit të tij në lidhje me aktivitetet e tyre në Banjska ka mbetur praktikisht i bllokuar për më shumë se tre muaj”.

“Të dyshuarin e vetëm e kemi Radoiçiqin, të vetmin person të përmendur në hetimin që po zhvillohet në Beograd, edhe pse në listën e të kërkuarve të Interpolit ndoshta një muaj më parë ishin dhjetë persona me emra. Gjithashtu nuk kemi pasur informacione të mëtejshme nga prokuroria, nuk kemi pasur komente për zgjatjen e mundshme të hetimit apo raportim për ecurinë e tij deri tani. Nga ana tjetër, ka mundësi që për shkak të sezonit zgjedhor në Serbi, kjo çështje të mos jetë përfaqësuar aq sa e meriton”, tha ai.

- Advertisment -

Të fundit

Radio 1 – Live Radio 1 – Live
LIVE OFFLINE
track image
Loading...