16.5 C
Pec
E enjte, 1 Qershor, 2023

Bajram Begaj, presidenti me pagën më të lartë në rajon

Vendimi i fundit për rritjen e pagave në Shqipëri e pozicionon presidentin shqiptar, Bajram Begaj, si kreun e shtetit më të paguar në rajon.

Me përfitimin mujor që rritet nga 2 mijë e 320 euro në 3 mijë e 860 euro, ai kalon në rajon edhe presidentët e Kroacisë dhe të Sllovenisë, që paguhen deri në 3 mijë e 500 euro në muaj.

Menjëherë pas tyre janë tre anëtarët e Presidencës së Bosnjë-Hercegovinës, Denis Beqiroviq, Zelka Cvijanoviq dhe Zelko Komshiq, secili me nga 2,920 euro në muaj në pozicionin e tyre drejtues dhe më tej, presidenti i Malit të Zi, Jakov Milatoviq, i cili e ka pagën 2 mijë e 420 euro.

Ndërkohë, paga e Presidentes së Kosovës, Vjosa Osmani pas rritjes së fundit shkon në 2 mijë e 160 euro.

Presidentit serb, Aleksendar Vuçiq, të cilit i është rritur paga në janar, merr sot 1 mijë 700 euro në muaj dhe me një diferencë prej 200 eurosh, listën e mbyll Stevo Pendarovski me pagë mujore 1 mijë 500 euro./Njeshi/

- Advertisment -

Të fundit

Radio 1 – Live Radio 1 – Live
LIVE OFFLINE
track image
Loading...