13.6 C
Pec
E shtunë, 30 Shtator, 2023

Bakteret e zorrëve mund të jenë çelësi i jetëgjatësisë

Studiuesit në Universitetin e Kopenhagës kanë përcaktuar se bakteret e zorrëve mund të jenë çelësi i një jete të gjatë dhe të shëndetshme.

Për hulumtimin, 176 njëqindvjeçarë të shëndetshëm japonezë u ekzaminuan dhe u gjet një tipar i përbashkët – një kombinim unik i baktereve të zorrëve dhe viruseve bakteriale.

– Ne jemi gjithmonë të etur të zbulojmë pse disa njerëz jetojnë jashtëzakonisht gjatë. Hulumtimet e mëparshme kanë treguar se bakteret e zorrëve të popullit të lashtë japonez krijojnë molekula të reja që mund t’i bëjnë ata rezistente ndaj mikroorganizmave patogjenë. Dhe nëse zorrët e tyre mbrohen më mirë nga infeksionet, atëherë kjo është një nga gjërat që i lejon ata të jetojnë më gjatë – theksoi Joachim Johansen, autori i parë i studimit të ri.

Hulumtimet tregojnë se disa viruse në zorrë mund të kenë një efekt të dobishëm në florën e zorrëve, dhe kështu në shëndetin dhe jetëgjatësinë.

– Zorrët tona përmbajnë miliarda viruse që jetojnë brenda dhe mbi bakteret dhe ata nuk kujdesen për qelizat njerëzore, ato infektojnë qelizat bakteriale. Dhe duke qenë se ka qindra lloje të ndryshme bakteresh në zorrët tona, ka edhe shumë viruse bakteriale – thotë Simon Rasmussen, autor i studimit.

Johansen shton se ata gjetën një diversitet të madh biologjik si në bakteret ashtu edhe në viruset bakteriale te njëqindvjeçarët.

– Diversiteti i lartë mikrobik zakonisht lidhet me një mikrobiomë të shëndetshme të zorrëve. Dhe ne presim që njerëzit me një mikrobiomë të shëndetshme të zorrëve të mbrohen më mirë kundër sëmundjeve të lidhura me moshën, thotë ai.

Studiuesit përdorën një algoritëm të ri për të hartuar bakteret e zorrëve dhe viruset bakteriale te njëqindvjeçarët.

– Ne duam të kuptojmë dinamikën e florës intestinale. Cili është ndërveprimi midis llojeve të ndryshme të baktereve dhe viruseve? Si mund të krijojmë një mikrobiom që mund të na ndihmojë të jetojmë jetë më të shëndetshme dhe më të gjatë? A janë disa baktere më të mira se të tjerat? Duke përdorur algoritmin mund të përshkruajmë ekuilibrin midis viruseve dhe baktereve – shpjegon Rasmussen.

Tani shkencëtarët duan të përcaktojnë ekuilibrin optimal të viruseve dhe baktereve për një jetë të shëndetshme dhe të gjatë pa sëmundje.

– Mësuam se nëse një virus viziton një bakter, ai mund ta bëjë bakterin më të fortë. Viruset që gjetëm te njëqindvjeçarët e shëndetshëm japonezë përmbanin gjene shtesë që mund t’i bënin bakteret më të forta. Ne zbuluam se ato janë në gjendje të ndihmojnë transformimin e molekulave specifike në zorrë, të cilat mund të shërbejnë për të stabilizuar florën e zorrëve dhe për të luftuar inflamacionin – thotë Johansen.

Rasmussen shton se nëse zbuloni baktere dhe viruse që kanë një efekt pozitiv në florën e zorrëve të njeriut, hapi tjetër i dukshëm është të zbuloni nëse vetëm disa njerëz ose të gjithë njerëzit i kanë ato.

“Nëse ne mund t’i vendosim këto baktere dhe viruset e tyre tek njerëzit që nuk i kanë ato, më shumë njerëz mund të përfitojnë prej tyre,” thotë ai.

- Advertisment -

Të fundit

Radio 1 – Live Radio 1 – Live
LIVE OFFLINE
track image
Loading...