22 C
Pec
E martë, 23 Korrik, 2024

Banania lufton edhe depresionin

Banania njihet si një frut që lufton stresin dhe depresionin. Bananet përmbajnë tre lloje sheqernash natyralë dhe fibra, të cilat luftojnë edhe një sërë sëmundjesh të tjera.

Ajo parandalon apo shëron një numër të konsiderueshëm sëmundjesh.

Depresioni

Sipas një studimi më të fundit njerëzit që vuajnë nga depresioni mund të ndihen më mirë pasi kanë ngrënë një banane. Harrojini ilaçet, hani një banane. Vitamina B6 që ajo përmban rregullon nivelin e glukozës në gjak dhe gjendjen tuaj.

Anemia dhe shtypja e gjakut

E pasur me hekur bananet stimulojnë prodhimin e hemoglobinës në gjak, e cila ndihmon në rastet e anemisë. Ky frut tropikal unik është i pasur me sasi të mëdha potasiumi i cili lufton presionin e gjakut.

Funksionimi i trurit

Kërkimet kanë treguar se potasiumi i gjendur në këtë frut mund të ndihmojë gjatë orëve të studimit. Bananet përmbajnë sasi të mëdha të vitaminës B e cila ju qetëson sistemin nervor.

Prandaj, bëjini bananet pjesë të dietës suaj të përditshme./Njeshi/

- Advertisment -

Të fundit

Radio 1 – Live Radio 1 – Live
LIVE OFFLINE
track image
Loading...