9.1 C
Pec
E shtunë, 24 Shkurt, 2024

BBC: Ajo që ndodhi të dielën e kaluar ka potencialin të përshkallëzojë në mënyrë dramatike luftën midis Izraelit dhe Hamasit

Ka mbi 1000 milje (1,600 km) nga brigjet e Jemenit deri në Rripin e Gazës, dhe megjithatë ajo që ndodhi të dielën e kaluar në skajin jugor të Detit të Kuq ka potencialin të përshkallëzojë në mënyrë dramatike luftën midis Izraelit dhe Hamasit.

Sipas Komandës Qendrore të SHBA-së, divizioni i Departamentit të Mbrojtjes së SHBA-së që mbulon Lindjen e Mesme, rebelët Houthi të mbështetur nga Irani në Jemen kryen katër sulme në tre anije tregtare që operonin në ujërat ndërkombëtare.

Sulmet përfshinin një kombinim të dronëve shpërthyes dhe raketave balistike kundër anijeve.

Marina amerikane kishte tashmë një shkatërrues raketash në afërsi, USS Carney, i cili arriti të rrëzonte tre nga dronët. Të tjerët goditën objektivat e tyre, duke shkaktuar disa dëme, por pa viktima.

“Këto sulme”, tha Pentagoni, “paraqesin një kërcënim të drejtpërdrejtë për tregtinë ndërkombëtare dhe sigurinë detare”.

Në një deklaratë të mëtejshme ai shtoi se besonte se sulmet nga Jemeni ishin “mundësuar nga Irani”, shkruan BBC.

Dhe vendndodhja e sulmeve është e rëndësishme. Ato u zhvilluan në veri të pikës strategjike të ngushticës Bab El Mandeb, një kanal 20 milje i gjerë që ndan Afrikën nga Gadishulli Arabik dhe përmes të cilit kalojnë rreth 17,000 anije dhe 10% e tregtisë globale çdo vit.

Çdo anije që kalon përmes Kanalit të Suezit dhe shkon në jug për në Oqeanin Indian duhet të kalojë këtë ngushticë, afër bregut të Jemenit.

Pra, çfarë fshihej pas këtyre sulmeve dhe cila është saktësisht lidhja me Gazën?

Sipas shkrimit të BBC, shumica e pjesëve të populluara të Jemenit, duke përfshirë bregun e tij të Detit të Kuq, kanë qenë nën kontrollin e një milicie fisnore të njohur si Houthis që përmbysi qeverinë legjitime, të zgjedhur, të Jemenit në fund të vitit 2014.

Ata mbështeten nga Irani, i cili dyshohet se i ka furnizuar ata me armë dhe trajnime, duke përfshirë teknologjinë e dronëve dhe raketave, ashtu siç ka bërë me Hamasin në Gaza dhe Hezbollahun në Liban.

Grushti i shtetit nga Houthi shkaktoi një luftë civile katastrofike që ka vazhduar për më shumë se nëntë vjet, duke shkaktuar mijëra viktima dhe duke shkaktuar një fatkeqësi humanitare.

Ndërsa Irani mbështet Houthi-t, Arabia Saudite dhe Emiratet e Bashkuara Arabe hynë në luftë kundër tyre në vitin 2015, të mbështetur nga SHBA dhe Britania e Madhe, në një përpjekje të pasuksesshme për të rivendosur qeverinë e njohur ndërkombëtarisht.

Gjatë kësaj lufte, Houthi-t kanë hedhur shumë raketa me rreze të gjatë veprimi dhe dronë në objektiva në Arabinë Saudite, Emiratet e Bashkuara Arabe dhe brenda Jemenit, duke goditur aeroportet civile, qytetet, si dhe objektiva ushtarake.

Pas shpërthimit të konfliktit të fundit Izrael-Hamas në Gaza më 7 tetor, Houthi-t deklaruan mbështetjen e tyre për atë që ata i quajtën “vëllezërit e tyre në Gaza” dhe kanë gjuajtur raketa dhe drone drejt Eilat dhe objektivave të tjera në Izrael.

Këta “u kapën” nga USS Carney i marinës amerikane që i rrëzoi.

Por Houthi-t gjithashtu kanë vënë në shënjestër çdo anije për të cilën ata dyshojnë se kanë lidhje izraelite.

Në nëntor ata zbarkuan trupat me helikopter në kuvertën e një anijeje mallrash, Galaxy Leader, dhe e “pushtuan” atë.

Ata janë zotuar të parandalojnë çdo anije izraelite që të kalojë brigjet e tyre dhe në një deklaratë të dielën, zëdhënësi i tyre ushtarak tha se anijet në të cilat gjuanin raketa u sulmuan sepse ishin “izraelite”.

Ushtria izraelite mohoi çdo lidhje midis qeverisë së saj dhe anijeve, por raportet e mediave thonë se ka disa lidhje private tregtare me biznesmenë të pasur izraelitë.

SHBA ka thënë më pas se “po shqyrton të gjitha përgjigjet e duhura në koordinim të plotë me aleatët dhe partnerët e saj”.

Në praktikë, vlerëson shkrimi i BBC, Washingtoni do të hezitojë të ngrejë më tej tensionet në një rajon tashmë të tensionuar për përhapjen e luftës në Gaza.

Por nëse Huthi-t në Jemen vazhdojnë të lëshojnë raketa përtej kufijve të tyre, atëherë përfundimisht SHBA mund të vendosë se duhet të hakmerret duke synuar ato vende të lëshimit të raketave.

Nëse kjo ndodh, atëherë pason rreziku që Irani, i cili mbështet Houthi-t, gjithashtu mund të hakmerret, duke çuar potencialisht në skenarin e një konflikti të drejtpërdrejtë midis Iranit dhe SHBA-së.

Për momentin, kjo është diçka që të dyja palët dëshirojnë ta shmangin./Njeshi

- Advertisment -

Të fundit

Radio 1 – Live Radio 1 – Live
LIVE OFFLINE
track image
Loading...