18.2 C
Pec
E enjte, 23 Maj, 2024

BE do të mund të marrë vendim për matjen verore dhe dimërore të kohës në vitin 2020

Për shkak të shumë problemeve që mund të dalin nëse matja e kohës verore dhe dimërore në Europë, bëhët pa kordinim të mirëfillët mund të ketë pasoja në veprimtarit të cilat planifikohen me herët në Europë.

Ndonëse me herët komisioni Europian, kishte propozuar që matja verore dhe dimërore e kohës brenda shteteve të BE të largohet me 31 mars,të këti viti një gjë e tillë duket të jetë e pa mundur.

Porpozimi tjetër që duket te ketë më shumë mbështetje tek vendet anëtare është që unifikimi i matjes së kohës në Europë, të filloj nga data 1 prill e viti 2020.

Ky qëndrim ende nuk është definitiv por pritet që shpejtë të merret një vendim rreth kësja qështje e cila në disa vende të BE, ka ngritë diskutime të shumta, me synim të eliminimit të ndërrimit të matjes së kohës nga regjimi verorë në atë dimërore, për shkaqe shëndetësore.

Komisioni Europian, ka anketuar 4.6 milion qytetarë të BE -së, nga të cilët 84 %, janë shprehur pro largimit të regjimit aktual të majtes së kohës .

]]>
- Advertisment -

Të fundit

Radio 1 – Live Radio 1 – Live
LIVE OFFLINE
track image
Loading...