19.4 C
Pec
E martë, 16 Prill, 2024

BE: Kemi bashkëpunim të ngushtë me NATO-n, kjo është dëshmuar në veri të Kosovës

BE-ja ka një bashkëpunim shumë të ngushtë dhe të mirë me NATO-n, gjë që është dëshmuar edhe në veri të Kosovës, theksoi sot zëdhënësi i BE-së për Politikë të Jashtme, Peter Stano.

Stano, në konferencën për media, i pyetur për nënshkrimin e deklaratës së përbashkët BE-NATO, ka theksuar bashkëpunimin e EULEX-it me KFOR-in në veri të Kosovës gjatë tensioneve të fundit, për shkak të barrikadave.

“Nuk është sekret se në kontekstin aktual strategjik, bashkëpunimi i BE-së me NATO-n është më i rëndësishëm dhe më aktual se kurrë më parë. Kjo është parë edhe në praktikë. Rasti i fundit ka qenë në veri të Kosovës para Vitit të Ri, kur BE-ja dhe NATO është koordinuar ngushtë në terren”, shpjegoi ai.

Stano ka theksuar se ka bashkëpunim dhe koordinim të ngushtë edhe në lidhje me agresionin rus kundër Ukrainës

“Është e rëndësishme që ne të nënshkruajmë një deklaratë të përbashkët dhe presim që kjo të ndodhë sa më shpejt të jetë e mundur”, tha ai./Njeshi/

- Advertisment -

Të fundit

Radio 1 – Live Radio 1 – Live
LIVE OFFLINE
track image
Loading...