20 C
Pec
E hënë, 22 Korrik, 2024

Begaj për vdekjen e Kadaresë: Shqiptarët humbën sot emancipuesin e tyre shpirtëror

Presidenti i Shqipërisë, Bajram Begaj, ka reaguar pas vdekjes së shkrimtarit të madh shqiptar, Ismail Kadare.

Ai ka shkruar se shqiptarët sot humbën emancipuesin e tyre shpirtëror.

“Shqipëria dhe shqiptarët humbën sot gjeniun e tyre të letrave, emancipuesin e tyre shpirtëror, Ballkani poetin e miteve të tij, Evropa dhe bota ndër përfaqësuesit më të spikatur të letërsisë moderne. Të qoftë e lehtë lëndina në panteonin e përjetësisë, Kolosi ynë i mendimit dhe i penës!”

Kadare ka vdekur sot në ora 08:50 në qendrën spitalore universitare “Nënë Tereza”, në moshën 88-vjeçare./Njeshi/

- Advertisment -

Të fundit

Radio 1 – Live Radio 1 – Live
LIVE OFFLINE
track image
Loading...