17.4 C
Pec
E shtunë, 3 Qershor, 2023

‘Beteja nuk ka përfunduar’: Ushtria ukrainase kundërpërgjigjet ndaj pretendimeve të Rusisë rreth qytetit të Bakhmutit

Edhe pse Rusia pretendon se ka fituar kontrollin e qytetit lindor të Ukrainës, Bakhmut, pas një konflikti të ashpër nëntë-mujor në të cilin kanë vdekur dhjetëra mijëra luftëtarë, udhëheqësit e lartë ushtarakë ukrainas thonë se beteja nuk ka përfunduar.

Kjo vjen edhe pse zyrtarët ukrainas pranojnë se tani kontrollojnë vetëm një pjesë të vogël të Bakhmutit, shkruan Euronews. Por, thotë Ukraina, prania e luftëtarëve të tyre ka luajtur një rol kyç në strategjinë e tyre për të rraskapitur ushtrinë ruse.

Dhe ata thonë se pozicionet e tyre aktuale në zonat përreth Bakhmutit do t’i lejojnë ata të sulmojnë brenda qytetit 400-vjeçar.

“Pavarësisht nga fakti që ne tani kontrollojmë një pjesë të vogël të Bakhmutit, rëndësia e mbrojtjes së tij nuk e humbet vlerën e saj”, tha gjenerali Oleksandr Syrskyi, komandanti i forcave tokësore për Forcat e Armatosura të Ukrainës. “Kjo na jep mundësinë të hyjmë në qytet në rast të ndryshimit të situatës. Dhe do të ndodhë patjetër”.

Sidoqoftë, vë në pah Euronews, situata mjegull e luftës e bën të pamundur konfirmimin e situatës në terren në Bakhmut.

Ndërkohë ministria ruse e mbrojtjes tha se mercenarët e Wagner të mbështetur nga trupat ruse kishin pushtuar qytetin, por presidenti i Ukrainës, Volodymyr Zelensky tha se Bakhmut nuk ishte plotësisht i pushtuar.

Rreth 55 kilometra në veri të kryeqytetit rajonal të Donjeckut të kontrolluar nga Rusia, Bakhmut ishte një qendër e rëndësishme industriale, e rrethuar nga miniera kripe dhe gipsi dhe shtëpia e rreth 80,000 njerëzve para luftës, në një vend me më shumë se 43 milionë banorë. /Njeshi/

- Advertisment -

Të fundit

Radio 1 – Live Radio 1 – Live
LIVE OFFLINE
track image
Loading...