15.8 C
Pec
E martë, 6 Qershor, 2023

Biblioteka Kombëtare e Francës me histori 300-vjeçare dhe 40 milionë vepra

Biblioteka Kombëtare, e cila përfshin edhe vepra të periudhës mbretërore në Francë, njihet si biblioteka më e madhe në vend me koleksionin e saj prej 40 milionë veprash.

Në Francë ka më shumë se 16 mijë biblioteka publike, por Biblioteka Kombëtare njihet si biblioteka me koleksionin më të madh në Francë, me 40 milionë vepra.

Në Bibliotekën Kombëtare, e cila përbëhet nga gjithsej pesë objekte, katër prej të cilave në rajonin e Parisit, ka libra, postera, dorëshkrime, medaljone, vepra arti dhe artefakte historike.

“Papirusi Prisse” me origjinë egjiptiane, i cili cilësohet si libri më i vjetër në botë, është ndër veprat e rëndësishme të bibliotekës. Papirusi në fjalë vlerësohet se daton rreth vitit 1.800 para Krishtit.

Në muze është ekspozuar dorëshkrimi i romanit me famë botërore “Të mjerët” të shkrimtarit francez Victor Hugo.

Nga ana tjetër, në Gallica, biblioteka dixhitale e BnF, ka miliona libra, gazeta, revista, dorëshkrime, letra, karikatura, fotografi, harta, regjistrime audio dhe video të cilat mund të aksesohen online.

Objekti Richelieu, “Djepi historik” i bibliotekës

Historia e Bibliotekës Kombëtare të Francës filloi në shekullin e 18-të me transferimin e Bibliotekës Mbretërore në objektin Richelieu në lagjen 2 të Parisit. BnF, e cila u bë biblioteka e “kombit” pas Revolucionit Francez që filloi në 1789, mori emrin e saj aktual në vitin 1994.

Objekti i Richelieu është zgjeruar gjatë shekujve, duke përfshirë një sipërfaqe prej 58 mijë metrash katrorë. Më në fund, pas 12 vitesh rinovimi dhe modernizimi, objekti u hap për publikun në shtator 2022.

Kompleksi Richelieu përfshin gjithashtu një muze që shfaq 900 artefakte nga periudha të ndryshme që nga antikiteti, dhe një kopsht të madh 1.900 metra katrorë

“Dhoma Ovale”

Në Dhomën Ovale ka më shumë se 20 mijë vepra, 9 mijë prej të cilave romane me karikaturë.

Nga ana tjetër, Objekti “François Mitterrand”, i cili përbën objektin “modern” të BnF-së, është ndërtuar me udhëzimet e ish-presidentit të Francës, François Mitterrand, që ka marrë emrin e tij.

Kullat katrore të Objektit “François Mitterrand”, vepër e arkitektit francez Dominique Perrault, simbolizojnë 4 libra të hapur.

Prona, gjithashtu ka një kopsht 1 hektarësh. /Njeshi/

- Advertisment -

Të fundit

Radio 1 – Live Radio 1 – Live
LIVE OFFLINE
track image
Loading...